Šoreiz Latvijas Universitātes Muzeja “Zvaigžņu globusa restaurācijas dienasgrāmatā” tiks stāstīts par to, kā notiek praktiskā restaurācija un varēs iepazīties ar LU Muzeja eksperta Ilgoņa Vilka interviju Latvijas Radio 1.
Daži fragmenti no jaunajiem ierakstiem dienasgrāmatā:
“Pirmais solis – pielīmēt atpakaļ nokritušos krāsas gabaliņus, kuriem ir zināma oriģinālā atrašanās vieta, kā arī pielīmēt ciešāk drupt gatavos gabaliņus. Krāsas slānis tiek nostiprināts, izmantojot speciālu trušādas līmi. Ar otiņu šī līme tiek ielikta pēc iespējas dziļāk zem krāsas pacēluma. Pēc tam, kad līme iepildīta vajadzīgajā vietā, tai uzklāj papīru un piegludina ar “siltu” gludeklīti, lai viss nolīdzinās.”
“Latvijas Radio 1 raidījuma “Zināmais Nezināmajā” žurnāliste Mariona Baltkalne intervēja LU Muzeja ekspertu, astronomu Ilgoni Vilku par zvaigžņu globusa izcelsmi, tā bagāto darba mūžu studentu apmācībā un uzsākto restaurācijas procesu.
Žurnāliste Baltkalne interesējās arī par to, cik unikāls ir šāds globuss. Pēc Ilgoņa Vilka teiktā – šodienas datorlaikmetā tādi globusi vairs nav īsti vajadzīgi, gan mācību procesam, gan pašizziņai pietiek ar datorprogrammām, kas nodemonstrēs visu nepieciešamo. Bet ja tomēr gribas tādu mājās, tad var iegādāties nelielu zvaigžņu globusu, gan parastu, gan ar lampiņu iekšā, gan ar luminiscējošām zvaigznītēm – dienā no gaismas uzlādēsies, naktī spīdēs... Liela izmēra zvaigžņu globusi saglabājušies tikai muzejos, universitātēs, privātkolekcijās.”
Visu 10. maija raidījumu “Zināmais Nezināmajā” var noklausīties šeit.