Latvijas Universitātes Muzejs uzsācis publicēt “Zvaigžņu globusa restaurācijas dienasgrāmatu”, kur tiks atspoguļots viss restaurācijas process. Darbu varēja sākt pateicoties Latvijas Universitātes fonda atbalstam.
Daži fragmenti no jau publicētās dienasgrāmatas daļas
Latvijas Universitātes Muzeja Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcijas īpašumā atrodas zvaigžņu globuss – tā diametrs ir 80 cm, ievietots masīvā metāla ietverē uz metāla trijkāja. Uz tā attēlotas spožākās zvaigznes, kas savienotas ar līnijām, mitoloģiskās zvaigznāju figūras, Piena Ceļš, koordinātu tīkls un svarīgākās debess sfēras līnijas. Sākotnēji tas glabājās Astronomiskajā observatorijā. 20. gadsimta 30. gados zvaigžņu globusu aktīvi izmantoja astronomijas studentu apmācībai. Pēc otrā pasaules kara globusu mācību vajadzībām reizēm lietoja Astronomiskās observatorijas vadītājs, profesors Kārlis Šteins. Ilgstošās lietošanas gaitā no globusa dažviet bija nolupis krāsojums ar zvaigžņu figūru elementiem. Latvijas Universitātes fonds izsludināja ziedojumu vākšanu globusa restaurācijai un pateicoties atsaucīgiem cilvēkiem tika savākta krietna summa! Palīdzi arī tu ar savu devumu šim labajam darbam! Ziedot šeit.
Cik zināms, citos Latvijas muzejos tik liela izmēra zvaigžņu globusu nav, tāpēc šis eksemplārs uzskatāms par īpaši vērtīgu muzejisko priekšmetu. Tika pieaicināta polihromākoka restauratore Sarmīte Balode, kas novērtēja bojājumus un sastādīja darbības plānu - globusa konservācija pirms transportēšanas, transportēšanas iekārtas izveide, transportēšana uz restaurācijas vietu, globusa izpēte pirms restaurācijas, un visbeidzot pats restaurācijas darbs
Izmantojot Latvijas Universitātes fonda atbalstu darbs tika uzsākts. Tika izgatavota speciāla metru augsta un metru plata finiera kaste, iekšā tai bija ar porolonu pārklāti atbalsti, kur globusu ievietot. Izcelt no ietvara smago bumbu nebija viegli – ņemot vērā tās bojāto stāvokli, bija jārīkojas ļoti uzmanīgi. Globusa ietvars, kas sastāv no metāla kājas un koka rāmja, arī tika iepakots transportēšanai. Šīs globusa detaļas nebija bojātas, tikai dzelzs daļas gadu gaitā nomelnējušas, bet koka – saskrāpētas. Visa transportoperācija neaizņema vairāk par stundu. Tagad gaidīsim nākošās ziņas jau no Sarmītes Balodes rastaurācijas darbnīcas.”
Zvaigžņu globusa restaurācijas dienasgrāmata
Latvijas TV3 raidījuma “900 sekundes” reportieris Kārlis Kristapsons 14. aprīlī uzņēma sižetu par LU zvaigžņu globusu, kas šobrīd jau atrodas restauratores Sarmītes Balodes darbnīcā, kā arī intervēja muzeja ekspertu, astronomu Ilgoni Vilku par globusa vēsturi. Sižetu visi interesenti var noskatīties šeit.