Foto: Mārtiņš Gills
Foto: Mārtiņš Gills

Noslēgusies 2024./2025. gada novērojumu sezona Latvijas Universitātes (LU) Astronomiskajā tornī. Šī bija jubilejas sezona, jo tieši pirms 155 gadiem (1869) tornis uzsāka darbu. Toreiz tas kalpoja gan studentiem mācību procesā, gan astronomiem pētījumos, bet kopš 1986. gada tas darbojas kā publiskā observatorija un piedāvā zvaigžņotās debess demonstrējumus visiem interesentiem LU ēkas augstākajā vietā.

Ar ko bija ievērojama šī novērojumu sezona? 

Sezona ir noslēgusies ar rekordlielu apmeklētāju skaitu – šogad tornī uzkāpa un zvaigznēs lūkojās 914 personas. Apmeklējumu statistika parāda, ka pēdējo 10 gadu laikā tipiskais interesentu skaits sezonā bija mazāk par 300, protams, izņemot Covid-19 pandēmijas gadus, kad apmeklētāju bija pavisam maz vai nemaz. Rekords lielā mērā panākts pateicoties Čučiņšanas–ATLAS komētai (Tsuchinshan–ATLAS, C/2023 A3) un tās publicitātei medijos. Cilvēku interese bija liela, diemžēl Latvijas nepiemēroto laikapstākļu dēļ daļa gribētāju pāris nedēļās komētu neredzēja. Otrais lielais interesentu pieplūdums tornī bija novērojams janvārī – februārī, kad bija labi redzamas planētas retajās labvēlīgo laikapstākļu dienās. Vēl cilvēku interesi saistīja Mēness pusēnas aptumsums un vienkārši zvaigznes teleskopa palielinājumā.

Kas ieradās lūkoties zvaigznēs? 

Prioritāri zvaigznes vēro LU personāls, lielā skaitā studenti, pie kam vairāk bija to, kas ieradušies studēt LU no citām valstīm. Tāpat studenti no citām augstskolām, vienkārši ieinteresēti jaunieši pa vienam vai kompānijās un arī šo vidū netrūka ārvalstu pilsoņu. Tomēr lielākā apmeklētāju daļa bija ģimenes ar bērniem, sākot pat no zīdaiņa vecuma un līdz studentu gadiem. Diezgan lielā skaitā bija seniori, kas reizēm brauca tālu ceļu no laukiem, vai ieradās pēc kāda senioru pasākuma Rīgas centrā. Izteikti daudz senioru apmeklēja Astronomisko torni komētas “viesošanās” laikā, daudzi nāca ar mazbērniem skolēnu vecumā. Bija cilvēki, kas gribēja pielāgot torņa apmeklējumu kādai savai vai piederīgo jubilejai - uzdāvināt dzimšanas dienā lūkošanos zvaigznēs. Tā ir skaista dāvana, bet grūti saskaņojama ar Latvijas laikapstākļiem.

Kas nodrošināja demonstrācijas?

Apmeklētāju intereses nodrošināja astronomi amatieri Vitālijs Kuzmovs un Mārtiņš Keruss, brīvprātīgā studente Liene un Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) vadītājs Māris Krastiņš, kuri ieradās talkā vislielākajā interesentu skaita reizēs. Mārtiņš un Vitālijs abi ir LAB biedri, ar lielu interesi par praktisko astronomiju. Mārtiņš gan biedrībā, gan LU Astronomijas tornī darbojas jau vairāk nekā 20 gadus, viņam ir liela pieredze astronomisko demonstrējumu jomā. Vitālijs komandai pievienojās salīdzinoši nesen un zvaigžņoto debesi tornī aktīvi demonstrē otro sezonu. Tieši V. Kuzmovs organizēja Astronomiskā torņa demonstrāciju un komētas reklāmu medijos šīs sezonas sākumā. Demonstrācijas V. Kuzmovs papildina ar aizrautīgiem stāstījumiem par redzamajiem objektiem, iedvesmoja vērotājus izmantot atjautīgus paņēmienus novērojumu fiksācijai atrodoties uz LU jumta platformas.

Kādas bija apmeklētāju atsauksmes?

Ne viens vien apmeklētājs izteica sajūsmas pilnu „Paldies!” Bija pietiekami daudz cilvēku, kas vēlējās nākt atkārtoti un bija pat tādi, kas interesējās, vai Vitālija Kuzmova lekcijas par zvaigžņoto debesi nav pieejamas ierakstā. Tie apmeklētāji, kurus interesēja dažādi ar astronomiju saistīti jautājumi - ar kādu tehniku pašiem sākt novērojumus, vai kosmosā ir dzīvība un kas ir melnie caurumi – visi guva izsmeļošas atbildes.

LU Muzejā saņēmām arī apmeklētāju uzņemtos novērojumu objektu attēlus, ko varat šeit aplūkot – Baibas fotografētā komēta un Germana iegūtais Mēness attēls, kā arī paša Vitālija Kuzmova fotografētais Mēness ar halo ap to un komēta virs Vecrīgas.

Kas gaidāms nākošajā demonstrējumu sezonā?

Ne visiem interesentiem, kas vēlējās redzēt zvaigžņoto debesi teleskopā 2024./2025. gada novērojumu sezonā, izdevās piedalīties novērojumos. Mēs arī tagad turpinām saņemt pieteikumus, lai gan novērojumu sezona jau noslēgusies. Visiem, kas pieteicās uz apmeklējumu LU Muzeja mājas lapā, esam saglabājuši kontaktinformāciju un nosūtīsim uzaicinājumu apmeklēt torni rudenī, oktobrī atsākot demonstrējumus. 

Nākošajā demonstrējumu sezonā diemžēl jauna komēta mūs neapmeklēs, bet būs regulāri redzams Mēness, kas vienmēr piesaista apmeklētāju uzmanību, būs redzams Saturns un Jupiters, kā arī dažādi zvaigznāji: Sietiņš, Kasiopeja un Orions, mums labi pazīstamais Lielais Lācis un Andromedas miglājs, vai skaistie Rīgas vecpilsētas torņi, ja pēkšņi uznāk mākoņi.

Vai būs jauns teleskops?

Zvaigžņu novērojumi jau 18 gadus notiek ar “Meade” teleskopu. Ievērojot lielo sabiedrības interesi par zvaigžņu novērojumiem Astronomiskajā tornī, Latvijas Universitāte nākošo demonstrējumu sezonu vēlas sākt ar jaunu teleskopu, kura iegādei ir izsludināta ziedojumu vākšana. Jauna teleskopa iegādi var atbalstīt ikviens - ziedojumus administrē Latvijas Universitātes fonds.

Share

Aicinājums ziedot jauna teleskopa iegādei LU Astronomiskajā tornī
26.02.2025

Aicinājums ziedot jauna teleskopa iegādei LU Astronomiskajā tornī

Ko varēs redzēt 2025. gada zvaigžņotās debess novērojumu sezonā?
06.01.2025

Ko varēs redzēt 2025. gada zvaigžņotās debess novērojumu sezonā?