Klajā nācis leģendārā spāņu filozofa un rakstnieka Hosē Ortegas i Gaseta 1930. gada darba “Masu sacelšanās” tulkojums latviešu valodā. Darbu tulkojusi Signe Sirmā un tā izdota Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā.
“Cilvēku sabiedrība, vai tā vēlas vai nē, vienmēr pēc būtības ir aristokrātiska”, raksta i Gasets, formulējot mūslaikos vienu no visbiežāk aktualizētajām problēmām – demokrātijas apdraudējumu demokrātisku sabiedrību ietvaros tapuša cilvēktipa – masu cilvēka – dēļ.
Masas un masu cilvēks kļūst par vienu no 20. gs. sociālās un politikas filozofijas galvenajām tēmām. Masas ir parādība, kas top dažādu sociālu un ekonomisku procesu rezultātā, kas raksturo Rietumu sabiedrību galvenokārt 19. un 20. gs. tā ir parādība, kas spēlē izšķirošu lomu demokrātijas atcelšanai caur totalitāro režīmu uzvaru 20. gs. un turpina ietekmēt demokrātijas likteni mūsdienās, kad masu cilvēka tapšanas un dominēšanas nosacījumus būtiski ietekmē informācijas tehnoloģijas.
Spāņu filozofs Hosē Ortega i Gasets ir viens no pirmajiem, kas darbā “Masu sacelšanās” apraksta masas un masu cilvēka parādības, kā arī norāda uz draudiem, kas izriet no šāda cilvēktipa dominances. Ortega uzskata, ka masu sabiedrību un masu cilvēku raksturo vulgaritāte, pretēji izcilībai, tendence apspiest un vienādot to, kas atšķiras un izceļas. Masu sabiedrība un cilvēks dominē nevis tāpēc, ka aizstāv pozīciju, kuru uzskata par pareizu vai kurai tic, bet tāpēc, ka var un grib dominēt, neizstāvot nekādu pozīciju.