Par projektu
Neraugoties uz gadsimtiem ilgu izmatošanas praksi medicīnā, sistematizētu datu par medicīnisko dūņu sastāvu un aktīvajiem komponentiem, tāpat par to iedarbības mehānismu šūnu un bioķīmisko procesu līmenī ir maz. Ārstniecisko dūņu iedarbība vairāk pētīta no ārstnieciskā efekta viedokļa balneoterapijā, kur tiek uzskatīts, ka iedarbības efekts galvenokārt ir atkarīgs no humusvielu un lipofīlo savienojumu sastāva, bet mikroorganismu infekciju ierobežošanā nozīmīgāka loma ir minerālvielu sastāvam. Latvijas ārstniecisko dūņu konkurētspēju biokosmētikas tirgū šobrīd mazina vairākas problēmas: mikrobioloģiskās kontaminācijas risks, vāji definēts sastāvs, nenoskaidrots iedarbības mehānisms, nefrakcionētu dūņu sastāva radītās nevēlamās kosmētikas produktu krāsas un smaržas īpašības.
Lai konkurētu augošajā biokosmētikas tirgū, jaunajiem, arī uz ārstniecisko dūņu (sapropeļa, peloīda) bāzes veidotajiem produktiem ne tikai jāpierāda nekaitīgums, bet arī jāpamato pozitīvā iedarbība un jāapraksta iedarbības mehānisms. Atšķirībā no populārajām Nāves Jūras medicīniskajām dūņām Latvijas teritorijā iegūstamajām ārstnieciskajām dūņām ir raksturīga lielāka organisko vielu koncentrācija, līdz ar to varētu būt prognozējami cita tipa iedarbības efekti un kosmētikas izmantošanas indikācijas. Tomēr šī Latvijas ārstniecisko dūņu īpatnība rada arī papildu problēmas preparātu uzglabāšanai – izžāvētā veidā peloīds ir higroskopisks un, uzglabājot preparātus, bieži ir novērojamas pelējuma sēņu infekcijas. Neraugoties uz komercializācijas perspektīvu, Latvijas peloīdu īpatnības, bioloģiskās aktivitātes mehānisms un arī detalizēts sastāvs ir maz pētīts, kas, protams, nenāk par labu uz tā bāzes veidoto produktu konkurētspējai. Nefrakcionēta peloīda piedevas smarža un krāsa arī neatbilst parastajiem patērētāju priekšstatiem par kosmētikas preces formu, tomēr nav zināms, kā frakcionēt šo preparātu, lai atbrīvotos no nevēlamajiem blakusefektiem, Konkurētspējīgu kosmētikas produktu izveidei uz peloīda bāzes nepieciešams identificēt tajos atrodamos aktīvos savienojumus, pierādīt to efektivitāti un nodrošināt preparātu stabilitāti.
Projekta mērķis
Izstrādāt inovatīvas metodes Latvijas ārstniecisko dūņu apstrādei, stabilizēšanai un frakcionēšanai, jaunās testsistēmās raksturot to ādas aizsardzības un atjaunināšanās veicināšanas potenciālu, lai radītu jaunus ādas kopšanas produktus un palielinātu Latvijas kosmētikas ražotāju konkurētspēju.
Projekta rezultātā tiks izstrādātas jaunas kosmētikas produktu receptūras, kas satur Latvijā iegūstamu ārstniecisko dūņu frakcionēšanas produktus un iedarbojas uz specifiskiem ādas novecošanās mehānismiem. Produkts ir inovatīvs, jo tirgū pieejamo vietējas izcelsmes un no Nāves jūras dūņām iegūto kosmētikas produktu sastāvā nav specifiski attīrītas frakcijas, kas mērķētas konkrētu novecošanās procesu inhibīcijai.
Projekta rezultātā tiks izstrādātas alternatīvas dūņu stabilizēšanas metodes, kas ir pielāgotas pielietojumam Latvijā iegūstamajām ārstnieciskajām dūņām, lai pagarinātu to uzglabāšanas termiņu, tādējādi nodrošinot to efektīvu izmantošanu.