Boosting adult career management and key competences for inclusion and employability through social media - AgeFactor
Programme: Erasmus+
Project duration: 11/2016-04/2019 (30 months)
Funding: AgeFactor is a project co-funded by the Erasmus+ programme of the European Union
Project goal
Project target group are people over 50 age and the project aims to improve their digital and transversal skills to build social reputation and increase the opportunity for lifelong employability.
Project summary
Project focuses on increasing the competences of educators and professionals in the adult education field to promote personal and professional branding. It targets in particular 50+ age group, to provide digital and transversal skills to create social reputation, professional credibility and to be able to increase the opportunity for lifelong employability.
The project intends to create (adult education priority) an EU platform for adult educators, trainers and career guidance to make social media, - and their value for employability, professional and personal branding and reputation - available to mature workers.
The project will capitalize on existing experiences not only to provide access of powerful and recognizable media (such as Facebook, LinkedIn, Twitter, Google and Youtube to mention the most popular media) to increase digital skills of adults, but also to provide physical venues and methods to learn new skills (“job club” techniques) by kick starting innovative methods of education and guidance activities in informal and peer-to-peer settings.
In order to reach out more mature groups, AGEFACTOR will use the public employment services and the territorial networks that the partnership will mobilize.
The role of the University of Latvia within the project is to coordinate the development of project countries’ reports and elaborate the transnational report (baseline analysis and comparative state of play).
Project objectives
AgeFactor has the following specific objectives:
1) To develop and increase the competences of coaches, trainers and other educators in their effective use of social media and other new technologies media for adult guidance and professional development, concurrently improving outreach and coaching, training and learning outcomes.
2) To develop and provide career and education guidance & effective methods for enhancing basic digital & transversal skills by means of a new technology based strategy, namely social platforms and job clubs.
3) To enhance 50s capacity to promote themselves in the labour market in a more effective & autonomous way & increase their employability.
4) To support especially SMEs, in the improvement of age/diversity management processes and encourage employers to integrate fair employment practices when managing mature workers & the company’s diverse workforce.
5) To streamline & promote the AGEFACTOR approach into provision of educational & guidance services for adults & to provide for its long-term sustainability by involving stakeholders & policy/decision-makers.
Project partners
Lead Partner: Tandem Plus
University of Latvia (Latvia)
FORCOOP C.O.R.A. VENEZIA SC (Italy)
Fundacija PRIZMA, ustanova (Slovenia)
Fédération des Centres d'Insertion (France)
Centre for Advancement of Research and Development in Educational Technology, Ltd CARDET (Cyprus)
VENETO LAVORO (Italy)
Institut pro zeny, o.s. (Czech Republic)
Newry, Mourne and Down District Council (United Kingdom)
Sociedad de Desarrollo de Santa Cruz de (Spain)
Contact persons:
Mr. Romans Putans, Project Coordinator
romans.putans@lu.lv
+371 29 442 854
More about the project:
DOWNLOAD AgeFactor leaflet here
PLEASE visit also the "Age Factor" website
Pieaugušo karjeras vadības un integrācijas un nodarbinātības pamatprasmju veicināšana, izmantojot sociālos plašsaziņas līdzekļus - AgeFactor
Programa: Erasmus+
Projekta īstenošanas periods: 10/2016 – 03/2019 (30 mēneši)
Finansējums: projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma Erasmus+
Projekta mērķis: Projekta mērķa grupa ir cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem, un projekta mērķis ir uzlabot viņu digitālās un transversālās prasmes, lai veidotu sociālo reputāciju un palielinātu nodarbinātības iespējas mūža garumā.
Projekta apraksts
Projekts fokusējas uz pieaugušo izglītības jomas pedagogu un profesionāļu kompetenču paaugstināšanu, lai veicinātu personīgā un profesionālā zīmola veidošanu. Tas jo īpaši vērsts uz vecuma grupu 50+, lai nodrošinātu digitālās un transversālās prasmes, kas ļautu veidot sociālo reputāciju, profesionālo uzticamību un palielinātu nodarbinātības iespējas mūža garumā. Projekta mērķis ir izveidot (pieaugušo izglītības prioritāte) ES platformu pieaugušo izglītotājiem, pasniedzējiem un karjeras konsultantiem, lai pieaugušajiem darba ņēmējiem darītu pieejamus sociālos plašsaziņas līdzekļus un to vērtību nodarbinātības, profesionālā un personīgā zīmola veidošanas un reputācijas jomā.
Projekts izmantos esošo pieredzi, lai ne tikai nodrošinātu piekļuvi spēcīgiem un atpazīstamiem plašsaziņas līdzekļiem (piemēram, Facebook, LinkedIn, Twitter, Google un Youtube, minot populārākos plašsaziņas līdzekļus) pieaugušo digitālo prasmju uzlabošanai, bet arī lai nodrošinātu fiziskas vietas un metodes jaunu prasmju apgūšanai (“darba kluba” metodes), uzsākot inovatīvas izglītības un profesionālās orientācijas pasākumu metodes neformālā un savstarpējā vidē. Lai sasniegtu nobriedušākas grupas, AGEFACTOR izmantos valsts nodarbinātības dienestus un teritoriālos tīklus, ko partnerība mobilizēs.
Latvijas Universitātes loma projektā ir koordinēt projekta valstu ziņojumu izstrādi un izstrādāt starptautisko ziņojumu (bāzes analīze un salīdzinošā stāvokļa analīze).
Projekta mērķi
AgeFactor ir šādi konkrēti mērķi:
1) Attīstīt un paaugstināt treneru, pasniedzēju un citu izglītotāju kompetenci efektīvi izmantot sociālos medijus un citus jauno tehnoloģiju medijus pieaugušo profesionālās orientācijas un profesionālās pilnveides jomā, vienlaikus uzlabojot informētību un koučingu, apmācību un mācību rezultātus.
2) Izstrādāt un nodrošināt karjeras un izglītības vadību un efektīvas metodes digitālo un transversālo pamatprasmju uzlabošanai, izmantojot jaunu tehnoloģiju stratēģiju, proti, sociālās platformas un darba klubus.
3) Palielināt piecdesmitgadnieku spēju efektīvāk un patstāvīgāk virzīt sevi darba tirgū un palielināt viņu nodarbinātības iespējas.
4) Atbalstīt, jo īpaši MVU, vecuma/dažādības pārvaldības procesu uzlabošanā un mudināt darba devējus integrēt godīgas nodarbinātības praksi, vadot nobriedušus darbiniekus un uzņēmuma daudzveidīgo darbaspēku.
5) Racionalizēt un veicināt AGEFACTOR pieeju pieaugušo izglītības un profesionālās orientācijas pakalpojumu sniegšanā un nodrošināt tās ilgtermiņa ilgtspēju, iesaistot ieinteresētās puses un politikas veidotājus/lēmumu pieņēmējus.
Projekta partneri
Vadošais partneris: Partneris: Tandem Plus
Latvijas Universitāte (Latvija)
FORCOOP C.O.R.A. VENEZIA SC (Itālija)
Fundacija PRIZMA, ustanova (Slovēnija)
Fédération des Centres d'Insertion (Francija)
Centre for Advancement of Research and Development in Educational Technology, Ltd CARDET (Kipra)
VENETO LAVORO (Itālija)
Institut pro zeny, o.s. (Čehija)
Newry, Mourne and Down District Council (Apvienotā Karaliste)
Sociedad de Desarrollo de Santa Cruz de (Spānija)
Kontakta personas:
Romans Putans, projektu koordinators
romans.putans@lu.lv
+371 29 442 854
Vairāk par projektu:
Mājaslapa "Age Factor" website