• Ilze Klepere
  • Bakalaura otrā gada otrais semestris
  • Dānija, Orhūsa, Aarhusas universitāte
  • Mācības notika angļu valodā kopā ar maģistratūras studentiem. Priekšmeti – Mikroorganismu identificēšana un filoģenētika,  dzīvnieku uzvedība, kursa darba izstrāde par ūdeņraža iegūšanu.
  • Patika – zinātniska, studentiskā  atmosfēra. Viss atrodas campus universitātes pilsētiņā, turklāt biologiem ir vairākas mājas ar daudz dažādām laboratorijām. Pozitīva, draudzīga attieksme no pasniedzējiem – ļoti čomīgi, taču tajā pašā laikā viss pa nopietno un zinātnisko. Ļoti, ļoti jāpiestrādā, lai tiktu pie labas atzīmes un veiksmīgi studētu, jo visi pasniedzēji uz jautājumu par mācību vielas pārzināšanu attiecas patiešām nopietni (vismaz manā pieredzē tā bija). Pētniecībai tika nodrošināti lieliski apstākļi – materiāli, padomdevēji vairākās jomās (biologi, inženieri, pieredzējušāki studenti), savs kabinets teorētiskās daļas izstrādei (lai nav tikai bibliotēkā jāpatveras). Par ārpusskolas dzīvi –Erasmus studenti draudzējas jau no pirmā acu uzmetiena, bet dāņu draudzība ir jāiekaro ar laiku. Pirmo mēnesi dāņu kursa biedri izturējās ļoti rezervēti, bet laikam ejot un mēģinot ar viņiem komunicēt, galu galā rodas ļoti cieša draudzība. Forši – jāiedraudzējas lēnām, bet toties tas ir pamatīgi, uz mūžu. J Augsti novērtēju arī draudzību ar citu valstu studentiem –tagad var doties kaut uz Grieķiju – būs pie kā palikt! Vislielākais ieguvums bez iegūtajiem draugiem un bioloģijas zintīm noteikti ir elastīgums, pielāgošanās – to var iegūt tikai šādā veidā, braucot uz ilgāku laiku pilnīgi svešā vidē, atmosfērā, cita veida studiju organizācijā, vērtību sistēmā..
Nepatika – tagad, kad pagājis jau ilgāks laiks kopš šī ceļojuma nevaru īsti izdomāt nevienu kārtīgu mīnusu, tas laikam nozīmē, ka apmaiņas brauciens izdevies. Protams, jāpiemin ilgošanās pēc ģimenes, draugiem un Latvijas, kā arī viena būtiska lieta – grūti bija pierast pie dāņu pārtikas, pirmajās nedēļās -  ļoti liesa viņiem tā. Kā arī skandināvu vēsums – kādu mēnesi viņi Tevi tikai knapi pasveicina..kā arī – nedžentlmeniskie puiši – nācās viņiem mācīt manieres, jo dāņu dāmas šādas lietas netur augstā vērtē un pat apvainojas, ja puisis izrāda džentelmeņa prasmes (palaist pa priekšu, palīdzēt noskrūvēt krēslu zemāk utt.).
  • Ko iesaki tiem, kas plāno uz turieni doties?
  • Draudzēties, komunicēt, nesēdēt mājās. Mācīties – daudz ieguvumu! Apmeklēt bibliotēku – ideāli resursi! Apgūt vismaz kādu minimumu dāniski (dāņi gan ideāli runā angliski.visi dāņi, tāpēc grūtības ar viņu valodas treniņiem).. Sportot – Orhūsa ir ļoti dinamiska un sportiska pilsēta – pieejamas daudz dažādas aktivitātes un nodarbības (daždažādi sporti, dejas, superīgas kalnu kāpšanas nodarbības u.c.) – tur var ne tikai aktīvi pavadīt laiku, bet iepazīties ar cilvēkiem, kā arī nostiprināt savas dāņu valodas zināšanas.
  • ieteikumi dzīves vietai – universitātes piedāvātās kopmītnes, bet tur jāskatās par cenām, sanāk diezgan dārgi. Pašam meklēt – grūti, bet varbūt izdevīgāk var atrast, kā arī lielāks miers, ja vēlas krietnāku vientulības devu. Taču, manuprāt, kopmītnes ir apmaiņas studentam labāka dzīvesvieta – apkārt citi līdzīgi, nav garlaicīgi, var kopā gatavot (ēdiens Dānijā dāaaaargs).
  • Ko gribētu, lai pārņem Latvijas Universitāte no apmaiņas universitātes?
  • Čomīgumu, mēs esam ļoti oficiāli. Tas, protams, nav slikti, bet dažreiz tā paliek daudz nepateiktā, nepajautātā. Brīvākā atmosfērā labāk domas raisās un nav tik liela barjera studentam starp pasniedzēju. Campus pilsētiņu tālākā nākotnē…