Jauna ekspozīcija “Zemes dzīļu bagātības Latvijā: dolomīts” no Latvijas Universitātes (LU) Muzeja Ģeoloģijas kolekciju krājuma apskatāma LU Akadēmiskā centra Dabas mājā Torņakalnā, Jelgavas ielā 1.
Dabas mājas 3.stāva gaitenī pie 321.auditorijas apskatāma LU Muzeja veidota ekspozīcija, kas rāda nozīmīgu dabas resursu, vienu no Zemes dzīļu bagātībām Latvijā – devona dolomītu. Vērtīgo derīgo izrakteni pēta ne tikai Latvijas ģeologi praktiķi, konstatējot arvien jaunas izmantojamā dolomīta atradnes, bet arī LU zinātnieki un studējošie, dodot ieguldījumu pasaulē vēl līdz galam neatklātajā dolomītu ģenēzes noskaidrošanā.
Dolomīts Latvijā ir viena no tām Zemes dzīļu bagātībām, kas cilvēkiem bija noderīga un izmantojama ilgu laiku pirms detalizēti tika pētītas tā īpašības un konstatēta dažādība, kā arī klasificēti daudzie ieža tipi un paveidi.
Latvijas dolomītu daudzveidību varam redzēt pat vissenākajās 12. gadsimtā būvētajās mūra ēkās, kurām tagad piešķirts kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss.
Mūsdienās dolomītu iegūst lai izgatavotu būvmateriālus. Dolomītu daudzveidību devona laikmeta Pļaviņu un Daugavas svītu visbagātākajās kvalitatīvā dolomīta iegulās ikviens var novērtēt jaunajā ekspozīcijā. Lielākā daļa no dolomītu paraugiem, kuri saglabāti LU Muzeja Ģeoloģijas kolekciju krājumā, iegūti pateicoties LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pasniedzēju un studentu vākumiem, kā arī daudzu interesentu dāvinājumiem.
Ekspozīciju papildina LU Muzeja izdotais buklets, kurā var rast detalizētāku aprakstu par atšķirīgajiem Latvijas atradņu derīgajā slāņkopā sastopamajiem un ekspozīcijā redzamajiem devona dolomītu paveidiem.
Papildus informācija un konsultācijas par ekspozīciju: vija.hodireva@lu.lv
Ekskursijām un nodarbībām LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijās Kronvalda bulv.4, Rīgā var pieteikties: muzejs@lu.lv