Latvijas Universitātē notiek jaunatnes forums par medijpratību digitālo algoritmu laikmetā
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante
Šonedēļ no 24. oktobra līdz 31. oktobrim norisināsies Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa. Šīs UNESCO iniciatīvas ietvaros Latvija kļūs par vienu no tematiskās nedēļas vadošā notikuma – Jaunatnes foruma “Medijpratība algoritmu laikmetā: jaunatnes formula”– mājvietu. Piektdien, 26. oktobrī, Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājā Jaunatnes forums pulcēs jauniešus un medijpratības ekspertus no visas pasaules, lai dalītos ar idejām, aktuālu pētījumu rezultātiem un radošiem projektiem medijpratībā.
Foruma trīs galveno sesiju laikā tiks pievērsta uzmanība jautājumiem, kas kļuvuši aktuāli saistībā ar tehnoloģiju un digitālo mediju ārkārtīgi straujo attīstību un mākslīgā intelekta ienākšanu sabiedrības dzīvē.
Pirmajā sesijā “Youth Agency & New Media Landscape” trīs jauni mediju un komunikācijas eksperti – Līva Brice no Latvijas Universitātes, Andris Reinholds no “MediaCom Latvija” un Reičela Šnalcere (Rachel Schnalzer) no “Buzzfeed” – intervēs pieredzējušus pasniedzējus un pētniekus , kuru specialitāte ir saistīta ar medijpratības un informācijpratības jomu, – Manišu Pataku-Šelatu (Manisha Pathak-Shelat) no Mudras Komunikācijas institūta Indijā (MICA), Sirki Kotilainenu (Sirrku Kotilainen) no Tamperes Universitātes Somijā un Henriju Dženkinsu (Henry Jenkins) no Dienvidkalifornijas Universitātes ASV. Intervijas raksturos digitālo mediju vidi, kā arī iezīmēs tendences jauniešu sociālo tīklu lietojumā. Dialogos tiks diskutēts par mākslīgā intelekta ietekmi uz mediju lietojumu, kā arī par to, cik lielā mērā jauniešiem ir iespējams ietekmēt mūsdienu mediju vidi un sekmēt sabiedrības medijpratību.
Otrās sesijas “Youth Voices in the Era of Algorithms” uzmanības centrā būs platformu “haizivs” mūsdienu mediju pasaulē: “YouTube”. Panelisti no visas pasaules, tajā skaitā amerikāņu mediju giganta “Buzzfeed” pārstāve Reičela Šnalzer (Rachel Schnalzer) un pasaules atpazīstamību ieguvuši “YouTube” blogeri Hans Taha Raufs (Khan Taha Rauf) un Makmilans Klenegans (Mcmillan Clenaghan) no Lielbritānijas un Beāta Jonīte no Latvijas diskutēs par jauniešu medijpratību attiecībā uz “YouTube” un atbildību, kuru nepieciešams uzņemties ikvienam “YouTube” satura veidotājam, lai izglītotu un informētu jaunos skatītājus. Eksperti moderatores Londonas Ekonomikas augstskolas pētnieces Zojas Glatas (Zoe Glatt) virsvadībā diskutēs arī par jauniešu izpratni par produktu zīmolu izvietošanu un reklāmas regulām “YouTube” vidē.
Trešā sesija “Good Youth Practices Across the Globe in the Fields of Media and Information Literacy” pulcēs runātājus no Somijas, Nigērijas, Ukrainas, Indijas, Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Spānijas, Ķīnas, Turcijas, Lielbritānijas un no ASV, kas stāstīs par savu profesionālo pieredzi algoritmu laikmetā, daloties gan ar panākumiem, gan neveiksmēm viņu ceļā. Šajā sesijā pieredzē dalīsies jauni digitālo aplikāciju izstrādātāji, mediju producenti, pētnieki, sociālo mediju aktīvisti un citi ar mediju vidi saistīti pārstāvji, kas pastāstīs, kā viņu iniciēti un īstenoti projekti, pētījumi un aktivitātes ir veicinājušas mediju un informācijas pratību sabiedrībā.
Forumu moderēs Latvijas Radio 5 ētera balss Magnuss Eriņš un DesignEdly.org līdzdibinātāja Aleksandra Bodekhina no Somijas.
Jaunatnes forums, kas jau šo piektdien notiks Rīgā, ir saistītais pasākums Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas globālajai konferencei “Media and Information Literate Cities: Voices, Powers, and Change Makers”, kas norisināsies no 24. līdz 25. oktobrim Kauņā, Lietuvā. Konferences līdzorganizēšanā piedalās arī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes UNESCO Medijpratības un informācijpratības katedra.
Jaunatnes forumu Rīgā organizē UNESCO un Latvijas Universitāte sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Tamperes universitāti (Somija). Pasākumu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, British Council pārstāvniecība Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.
Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu jau kopš 2012. gada rīko UNESCO sadarbībā ar Pasaules Aliansi sadarbībai medijpratības un informācijpratības jomā, Apvienoto Nāciju Organizācijas Civilizāciju Aliansi un Medijpratības un informācijpratības un starpkultūru dialoga universitāšu tīklu.
Plašāka informācija par Pasaules Medijpratības un informācijpratības nedēļu 2018 pieejama šeit. Savukārt pasākumu programma pieejama šeit.
Oficiālā starptautiskā reģistrēšanās forumam ir noslēgusies, taču interesenti joprojām var pieteikties foruma apmeklēšanai, rakstot pieteikumu uz e-pastu programmas@unesco.lv, norādot savu vārdu un uzvārdu vēl līdz 24.oktobrim (ieskaitot).