LU pārstāvji viesojas CERN
LU pārstāvju vizīte CERN – Eiropas kodolpētījumu organizācijā. Foto: Marina Cavaza

Visi četri Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Lielā hadronu paātrinātāja (LHC) eksperimenti – ATLAS, CMS, ALICE un LHCb – ir saņēmuši prestižo Izrāviena balvu jeb The Breakthrough Prize fundamentālajā fizikā. Kopā ar citiem zinātniekiem ir novērtēts arī Latvijas, tostarp Latvijas Universitātes (LU), pētnieku darbs, jo viņi strādā CMS eksperimentā, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus.

The Breakthrough Prize CERN eksperimentiem ir piešķirta par detalizētiem Higsa bozona īpašību mērījumiem, jaunu spēcīgas mijiedarbības daļiņu atklāšanu, retu procesu un matērijas un antimatērijas asimetrijas izpēti. Šo darbu veic tūkstošiem pētnieku no vairāk nekā 70 valstīm, un ar balvu ir novērtēti šo zinātnieku pētījumi LHC otrajā fizikas datu vākšanas periodā jeb Run 2.  

Līdztekus balvai tiek piešķirta arī trīs miljonu dolāru naudas prēmija, kuru  nolemts grantu veidā sadalīt eksperimentos strādājošajiem doktorantūras studentiem, kuri gūst pieredzi CERN un iegūtās zināšanas var nodot savās valstīs. 

«Esmu ļoti lepna, ka LHC sasniegumi ir novērtēti, piešķirot šo prestižo balvu. Tā ir burvīga atzinība tūkstošiem cilvēku no visas pasaules par ikdienā sniegto ieguldījumu, pūlēm, kompetenci un ziedošanos, paplašinot cilvēces zināšanu robežas,» saka CERN ģenerāldirektore Fabiola Džanoti (Fabiola Gianotti).  

ATLAS un CMS ir vispārējas nozīmes eksperimenti, kur zinātnieki pētījumos izmanto augstas enerģijas protonu un jonu staru kūļu sadursmju laikā iegūtos datus. Savukārt ALICE zinātnieki pēta kvarku – gluonu plazmu – ārkārtīgi karstu un blīvu matēriju, kas pastāvēja pirmajās mikrosekundēs pēc Lielā sprādziena, bet LHCb pēta atšķirības starp matēriju un antimatēriju.  

Veicot šos ārkārtīgi precīzos mērījumus, LHC eksperimenti ir paplašinājuši zināšanu robežas fundamentālajā fizikā. CERN zinātnieki savu darbu turpinās arī pēc gaidāmās LHC modernizācijas, kuras mērķis ir palielināt LHC veiktspēju un kas ir iecerēta 2030. gadā, lai palielinātu fizikas atklājumu potenciālu.  

Share