Ēnas Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas un LU vēstures kolekcijās. Foto: Gunta Vilka
Ēnas Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas un LU vēstures kolekcijās. Foto: Gunta Vilka

Ikgadējā Ēnu dienā Latvijas Universitātē (LU) 4.aprīlī LU Muzejā septiņām “ēnām” bija iespēja vērot eksperta, krājuma glabātāja un krājuma glabātāja palīga darba gaitas. Šogad skolēni varēja piedalīties darba procesā un gūt praktisku pieredzi trijās no sešām muzeja kolekcijām - Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcijā, Ģeoloģijas kolekcijās un LU vēstures kolekcijās. Dienas noslēgumā LU Muzeja darbinieki neslēpa gandarījumu, ko sagādājusi darbošanās ar mērķtiecīgiem, zinošiem un ieinteresētiem jauniešiem, kuri apgūst un izzina profesiju.

Ikgadējā Ēnu dienā Latvijas Universitātē (LU) 4.aprīlī LU Muzejā septiņām “ēnām” bija iespēja vērot eksperta, krājuma glabātāja un krājuma glabātāja palīga darba gaitas. Šogad skolēni varēja piedalīties darba procesā un gūt praktisku pieredzi trijās no sešām muzeja kolekcijām - Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcijā, Ģeoloģijas kolekcijās un LU vēstures kolekcijās. Dienas noslēgumā LU Muzeja darbinieki neslēpa gandarījumu, ko sagādājusi darbošanās ar mērķtiecīgiem, zinošiem un ieinteresētiem jauniešiem, kuri apgūst un izzina profesiju.

Ēnas pārstāvēja 4.-11. klasi no Iecavas pamatskolas, Rīgas 21. vidusskolas, Brocēnu vidusskolas, Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas, Mārupes Valsts ģimnāzijas, Mežciema pamatskolas un Rīgas Franču liceja.

Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas un LU vēstures kolekcijās krājuma glabātāja palīgs Gunta Vilka un krājuma glabātāja Santa Puķīte savām ēnām sniedza ieskatu daudzpusīgajā muzeja darbā. Diena sākās, iepazīstot, kā norit ekskursiju vadīšana, cik daudz informācijas gidam jāzin, ar ekskursiju pa LU galveno ēku un Astronomijas kolekcijas un Frīdriha Candera ekspozīcijām. Tad ēnas iepazina muzeja aizkulises un pašu kodolu - krājuma telpas un krājuma saglabāšanas procesu - priekšmetu šķirošanu, pievienošanu krājumā un saglabāšanu. Pēc kopīgas Astronomijas kolekcijas senās priekšmetu kartotēkas sašķirošanas, devās uz katru kolekciju pievienot priekšmetus datubāzē, signēt un iepakot tos. Mūsdienās muzeja darbā nepieciešamas ļoti labas digitālās prasmes un tās varēja pielietot, izveidojot QR kodus uz meteorītu aprakstiem  Astronomijas kolekcijas ekspozīcijā.

Andris, 9. klases skolnieks no Iecavas pamatskolas, izvēlējās LU vēstures kolekciju, jo interesējot vēsture īpaši 20. gs. periods. Pēc Ēnu dienas par piedzīvoto atzina: “Ļoti interesanti, pat šķirot inventāra kartiņas bija interesanti, izcila pieredze.

Antons, 7. klases skolnieks no Rīgas 21. vidusskolas, izvēlējās Frīdriha Candera un Latvijas astronomijas kolekcijas, jo interesējas par paleontoloģiju un dinozauriem, brīvajā laikā apmeklē muzejus, bet LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijās visas vietas bija aizņemtas, izvēlējās nākamo tuvāko - kosmiskos akmeņus jeb meteorītus.

Liels prieks bija redzēt apķērīgos skolniekus izprotot muzeja darbu un nepieciešamību pēc priekšmetu saglabāšanas nākamo paaudžu izglītošanai.

Ģeoloģijas kolekcijās šogad darbojās piecas ēnas. Muzeja eksperti Dr.geol. Viju Hodirevu ēnoja Marta no Mārupes Valsts ģimnāzijas 4. klases, Undīne no Brocēnu vidusskolas 10. Klases un Nikolajs, kurš mācās Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas 11. Klasē. Krājuma glabātājas Ilzes Lementujevas darbu iepazina Anabella no Mežciema pamatskolas un Elza no Rīgas Franču liceja. Abas ēnas mācās devītajā klasē.

Tā kā Ģeoloģijas kolekcijas ir daļa no LU Muzeja Dabaszinātņu kolekcijām, diena sākās ar ekskursiju visās Dabaszinātņu kolekcijās, iepazīstot arī Botānikas un Zooloģijas bagātīgo krājumu, kā arī Latvijas Universitātes vēsturi. Ekskursija noslēdzās ar Vijas Hodirevas saistošo stāstījumu ekspozīcijā “Latvijas ģeoloģiskais griezums un derīgie izrakteņi” un dalību Ilzes Lementujevas vadītā muzejpedagoģijas programmā, kur dalībnieki varēja praktiski darboties ar iežu paraugiem un eksperimentēt ar tiem.

Nodarbībai beidzoties, ēnas darbojās kopā ar izvēlēto profesiju pārstāvēm. Skolēni, kas interesējās par ģeoloģijas eksperta amatu, pētīja iežu kolekcijas un piedalījās izglītībai paredzēto kolekciju izvērtēšanā un sistematizēšanā. Notika arī ilga diskusija, skolēni uzdeva ekspertei savus jautājumus. Ēnas saņēma vērtīgu ieteikumu iesaistīties atbilstošās interešu nodarbībās, piemēram Jauno ģeogrāfu skolā.

Skolnieces, kas ēnoja krājuma glabātāju, uzzināja par dažādām darba iespējām tiem, kas studējuši vēsturi, kā arī par dažādiem darba virzieniem muzejos. Viņas atšifrēja nelielu fragmentu no mutvārdu vēstures intervijas, Elzai šis darbs likās interesants. Protams, meitenes iepazinās arī ar krājuma priekšmetu datubāzi un pamēģināja izveidot albuma aprakstu.

Ēnu dienā sastaptie skolēni ir daudzpusīgi jaunieši, un lieliski, ka starp viņu interesēm vieta atrodas arī muzeju darbam.

Ieskaties kā mums gāja - fotogalerijā!

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. LU dalība Ēnu dienā ir ikgadēja un dienas ietvaros skolēni tiek iepazīstināti ar nozares specifiku, izglītības nozīmi izvēlētajā speciālitātē, tiek nodrošināta iespēja redzēt reālās prasmes un iemaņas konkrētā profesijā. Par Ēnu dienu LU Muzejā pagājušajā gadā lasiet šeit!

 

Share

LU Muzeja speciālistu ikdienu iepazīst seši ēnotāji
05.04.2024

LU Muzeja speciālistu ikdienu iepazīst seši ēnotāji

Ēnu diena LU Muzejā
14.04.2022

Ēnu diena LU Muzejā