Auditorija ar studentiem
Jiveskiles Universitātes profesora Stefana Baumeistera vizīte LU.

No 16. līdz 18. martam Latvijas Universitātes (LU) FORTHEM komanda un Ekopadomes pārstāvji organizēja Jiveskiles Universitātes profesora Stefana Baumeistera vizīti Universitātē FORTHEM Zaļās ceļošanas stāsta ietvaros. Šīs iniciatīvas laikā Jiveskiles Universitātes prof. Stefans Baumeisters ceļos vairāk nekā 15 000 km caur 18 valstīm, apmeklējot katru FORTHEM universitāti, izmantojot tikai ilgtspējīgus transporta veidus, lai parādītu, ka zema oglekļa satura ceļošana ir iespējama – pat lielos attālumos.


17. martā gan klātienē LU Akadēmiskā centra Dabas mājā, gan tiešsaistē notika atvērtā lekcija, kur profesors dalījās ar savu ilgtspējīgas jeb zaļās ceļošanas pieredzi, uzsvēra zaļās mobilitātes ieguvumus un nepieciešamību.

Zaļās ceļošanas stāsta mērķi ir:

  • palielināt studentu un darbinieku izpratni par ilgtspējīgas ceļošanas iespējām;
  • rosināt cilvēkus, studējot vai strādājot ārzemēs, izvēlēties videi draudzīgu transportu;
  • apkopot pētījumu datus par zaļās ceļošanas izaicinājumiem un šķēršļiem, lai palīdzētu veidot turpmāko politiku;
  • sniegt praktiskus norādījumus par zaļās ceļošanas plānošanu un finansēšanu, tostarp informāciju par Erasmus+ finansiālo atbalstu ilgtspējīgai mobilitātei.

Prof. Baumeistera lekcijā LU studentu grupām bija uzdevums saplānot braucienu uz kādu no FORTHEM partneruniversitātēm ar zaļās ceļošanas veidiem (pēc iespējas plānojot braucienu ar vilcienu, autobusu, prāmi vai auto koplietošanas iespējas, vai daļēji izmantojot aviotransportu). Darbnīcā studenti diskutēja par zaļās ceļošanas iespējām, priekšrocībām, kā arī limitējošajiem faktoriem, kā vienu minot laiku, kā arī informācijas un labo piemēru neesamību. Studenti uzsvēra, ka profesora lekcija un praktiskā darbnīca ir bijusi noderīga un rosinājusi nākotnē mainīt ceļošanas ieradumus.

Turpinājumā notika ekspertu apaļā galda diskusija, kurā tika analizēti trīs būtiski zaļās ceļošanas aspekti: izpratne un motivācija, ceļošanas politika un nepieciešamā infrastruktūra. Dalībnieki apsprieda, kā veicināt ilgtspējīgu pārvietošanos un kā organizācijas var motivēt darbiniekus izvēlēties videi draudzīgākus ceļojumu risinājumus. Tāpat tika diskutēts par ceļošanas politiku pielāgošanu un valsts un pašvaldību lomu šajā procesā. Viens no centrālajiem jautājumiem bija infrastruktūras attīstība, īpaši akcentējot Rail Baltica un starptautisko vilcienu biļešu sistēmu uzlabošanu. 

Diskusijā piedalījās LU Ilgtspējīgas attīstības vadītājs Renārs Kairis, docente un Ekopadomes pārstāve Dr. Gunta Kalvāne, Dr. Aija van der Steina, docents Jānis Brizga, Rīgas Domes Attīstības plānošanas nodaļas galvenais projektu vadītājs transporta plānošanas jomā Jānis Andiņš, kā arī Ekopadomes un Studentu padomes pārstāve, Samanta Adlere. Dalībnieki apskatīja būtiskākos izaicinājumus un iespējas zaļās ceļošanas veicināšanā, piedāvājot praktiskus risinājumus ilgtspējīgākai mobilitātei. Diskusija veicinās iesaistīto pušu sadarbību arī turpmāk ilgtspējīgas mobilitātes un ceļošanas jomā, kā arī piedāvā praktiskas rekomendācijas LU ilgtspējīgas attīstības veicināšanai, kā arī rosinās sadarbību.

Profesora vizītes laikā tika intervēti vairāki klātesošie, lai apspriestu jautājumus par darbinieku un studentu mobilitāšu organizēšanu, zaļās ceļošanas definēšanu, zaļās ceļošanas praksi universitātē, zaļās ceļošanas šķēršļiem, ceļojumu politikas lomu universitātē, zaļās ceļošanas motivāciju un priekšrocībām, kā arī par zaļo ceļošanu ideālajā pasaulē. Intervijās piedalījās profesore Zaiga Krišjāne, Mobilitātēs nodaļas ārējo sakaru koordinatores Anna Belova un Sabīne Stepanova, Rīgas Tehniskās universitātes pētniece Antra Viļuma.

Turpinājumā lektors dosies un pasniegs lekcija Opoles Universitātē (20.03.–21.03.2025.), Lucian Blaga Universitātē Sibiu pilsētā (24.03.–25.03.2025.), Johannesa Gūtenberga Universitātē Maincā (27.03.–28.03.2025.), Palermo Universitātē (31.03.2025.), Valensijas Universitātē (03.04.–04.04.2025.), Université Bourgogne Europe (07.04.–08.04.2025.), Agderas Universitātē (11.04.2025).

Profesora Stefana Baumeistera blogā lasāms par viņa gūtajiem iespaidiem.

Vairāk par par FORTHEM aliansi: https://www.forthem-alliance.eu/.
 
LU aicina rīkoties zaļākas nākotnes labā!

Share

Sākusies pieteikšanās FORTHEM īstermiņa mobilitātēm: septembris (2025) – februāris (2026)
21.03.2025

Sākusies pieteikšanās FORTHEM īstermiņa mobilitātēm: septembris (2025) – februāris (2026)