Skats uz ūdenskrātuvi
Foto: A. Skuja

2024. gada decembrī Latvijas Universitātes Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes Bioloģijas institūta Hidrobioloģijas laboratorijas pētnieki uzsāka darbu pie jauna, nozīmīga projekta "Novērtējuma un pārvaldes rekomendāciju izstrāde stipri pārveidotiem ūdensobjektiem", sadarbojoties ar Klimata un enerģētikas ministriju. Projekts, ko atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAFA), tiek īstenots ar mērķi izstrādāt novērtēšanas metodiku un pārvaldes rekomendācijas stipri pārveidotiem ūdensobjektiem.

Šis projekts ir būtisks solis Eiropas Savienības Ūdens struktūrdirektīvas prasību izpildē, kas nosaka nepieciešamību izstrādāt novērtēšanas sistēmas ne tikai dabiskiem, bet arī stipri modificētiem ūdensobjektiem. Latvijai, kā ES dalībvalstij, ir jānodrošina ekoloģiskā stāvokļa un potenciāla novērtējums ūdensobjektiem, kas ir stipri pārveidoti, piemēram, iztaisnotām upēm un ūdenskrātuvēm, ko ietekmē hidroelektrostacijas vai citi cilvēka darbības faktori.

Integrēta pieeja stipri pārveidoto ūdensobjektu novērtēšanai

Projekta ietvaros tiek plānots izstrādāt metodiku, kas balstīta uz integrētu pieeju. Tā ietver:

  • Hidromorfoloģisko raksturojumu, lai izvērtētu pārveidoto ūdensobjektu fizikālās un morfoloģiskās īpašības.
  • Pasākumu programmu negatīvo seku mazināšanai, ko rada šādas pārveides.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta ekoloģiskā potenciāla novērtēšanai, kas atšķiras no ekoloģiskā stāvokļa novērtējuma dabiskiem ūdensobjektiem. Šajā procesā tiks iekļauta bentisko bezmugurkaulnieku paraugu ievākšanas un apstrādes metodika, kā arī makrofītu (ūdensaugu) novērtēšanas pieeja.

Sagaidāmie rezultāti

Projekta gaitā tiks izstrādāta un aprobēta vērtēšanas metodika, kas ļaus ne tikai precīzi izvērtēt stipri pārveidoto ūdensobjektu ekoloģisko potenciālu, bet arī sniegs praktiskus risinājumus šo objektu pārvaldībai. Šī metodika būs svarīgs rīks turpmākajai ūdens resursu apsaimniekošanai un vides kvalitātes uzlabošanai Latvijā, vienlaikus sekmējot valsts atbilstību ES Ūdens struktūrdirektīvas prasībām.

Projekts veicinās ilgtspējīgu ūdensobjektu pārvaldību un sniegs ieguldījumu Latvijas ūdens ekosistēmu aizsardzībā, kas ir būtiska gan cilvēka dzīves kvalitātei, gan dabas daudzveidības saglabāšanai.

 

Share