Foto: Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments

“Dezinformācijas graujošās sekas ir skaidri redzamas, vērojot notikumus Gruzijā un Moldovā, par Ukrainu nemaz nerunājot. Tā ietekme jūtama arī ES valstīs, un arī Latvija nav izņēmums,” uzsver Inna Šteinbuka "Latvijas Avīzes" intervijā par pirmajā gadā paveikto četru gadu pētnieciskajā projektā "Mākslīgais intelekts dezinformācijas atmaskošanai" jeb "AI4Debunk". Starptautiskais projekts tiek īstenots Latvijas Universitātes (LU) vadībā, iesaistīti ir 14 partneri no astoņām valstīm.

Uz jautājumu: “Kā jūs vērtējat, cik mūsu sabiedrība kopumā ir noturīga pret maldināšanu un dažādām informatīvām manipulācijām?” I. Šteinbuka atbild: “Ne tikai Latvijā, bet kopumā pasaulē, manuprāt, īpaša uzmanība ir jāpievērš jaunajai paaudzei. Ir ļoti daudz jauniešu, kas vispār neko nelasa un dzīvo savos burbuļos. Ir elki, kam viņi seko un visai bieži absolūti nekritiski uzticas.”

I. Šteinbuka stāsta, ka viņas loma kā projekta koordinatorei ir sekot tam, lai izstrādātajiem rīkiem piemīt ne tikai zinātniska novitāte, bet lai galarezultātā tiktu radīti arī parocīgi, lietotājam draudzīgi produkti. Uzstādījums ir, lai projekta MI guru veidotu uz cilvēku orientētu komunikāciju, priekšrocība ir, ka tiek strādāts divos virzienos, kas "saplūst" projektā. No vienas puses, tā ir politoloģija, socioloģija, publiskā komunikācija, medijpratība, no otras – MI speciālisti.

“Viena no mūsu projekta idejām ir eiropiešiem piedāvāt praktiskus rīkus, piemēram, lietotni viedtālrunī, kas šaubu gadījumā ļautu ērti pārbaudīt informācijas patiesumu. Protams, nevienu nevar piespiest to darīt – ja cilvēks nevēlēsies pārbaudīt informāciju, viņš to nedarīs. Bet tā būtu iespēja tiem, kas to vēlas," atklāj I. Šteinbuka.

Ar visu Gunta Ščerbinska interviju “Atmaskots. Mākslīgo intelektu trenē misijai pret dezinformāciju”  iepazīstieties vietnē lasi.lv

Share