Latvijas Universitātes fonda vimpelis

Ceļā uz Latvijas Universitāti kā vienu no prestižākajām augstskolām ne tikai Baltijā, bet arī starptautiskā līmenī, LU fonds šogad uzsācis jaunus un ambiciozus projektus, kā arī stiprinājis sadarbību ar mecenātiem gan Latvijā, gan ārvalstīs. Pētniecībai, LU attīstības projektiem un studentu stipendijām 2024. gadā piesaistīti teju 2 miljoni eiro, portālam Latviesi.com stāsta LU fonda valdes priekšsēdētāja Baiba Ebuliņa.

Palīdzība LU ceļ Latvijas nākotni

LU fondam šis gads ir bijis izcili veiksmīgs – saņemti ziedojumi gan no mecenātiem Latvijā, gan ārvalstīs. Lielākie no tiem – dāsnākā Latvijas mecenāta uzņēmuma “Mikrotīkls”, Roberta un Gunas Mundheimu ziedojumi, kā arī dāvinājums izcilā fiziķa un matemātiķa Jura Kalnavārna piemiņas stipendijai. Patiecoties fonda mecenātiem šajā mācību gadā piešķirtas stipendijas vairāk nekā 100 studentiem, kā arī atbalstīti 36 jauni pētniecības projekti.

No SIA “Mikrotīkls” 2024. gadā saņemti divi ziedojumi 1,5 miljonu eiro apmērā, kas piešķirti dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomu attīstībai. Pēc mecenāta iniciatīvas, topošo eksakto zinātņu pedagogu atbalstam šogad izveidotas vēl divas jaunas stipendiju programmas – matemātikas un ķīmijas skolotājiem. 2024./2025. mācību gadā tiek atbalstīti jau 14 fizikas, matemātikas un ķīmijas skolotāji, kas paralēli studijām var strādāt vidusskolās. Patiecoties stipendijām tiek sniegta iespēja iepazīt pedagoga darbu, tādējādi motivējot jaunos speciālistus turpināt šo ceļu un vairot akūti trūkstošo eksakto zinību pedagogu skaitu Latvijas skolās.

Ik gadu fonds saņem atbalstu arī no daudziem diasporas mecenātiem. Esam pagodināti, ka šogad profesora Jura Kalnavārna testamentārā novēlējuma izpildītājs izvēlējies atbalstīt LU studentus un zinātniekus, kuri veic pētījumus lietišķajā matemātikā. 65 000 eiro ziedojums 2024./2025. mācību gadā devis iespēju atbalstīt divus studentus un deviņus projektus dabaszinātnēs un medicīnā.

Kopš 2013. gada LU fondu atbalsta arī ASV Ņujorkā dzīvojošie Roberts un Guna Mundheimi. Līdz šim viņi atbalstījuši bioloģijas un ķīmijas studentus, taču šogad, veicot 56 000 eiro ziedojumu, Mundheimi atbalstījuši izstāžu telpas iekārtošanu LU Rakstu mājā. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē tiks iekārtota plaša izstāžu zāle, kas nesīs nosaukumu “Roberta un Gunas Mundheim izstāžu telpa”. Rakstu māja durvis vērs 2025. gada 1. septembrī un būs trešā jaunuzbūvētā ēka LU akadēmiskajā centrā Torņkalnā.

Līdz 2050. gadam Latvijai Nobela prēmiju

Turpinot pilnveidot fonda sadarbības iespējas, šogad prezentēti vairāki jauni projekti un ilgtermiņa iniciatīvas. To attīstīšana nākotnē veicinās LU prestižu un starptautisko atpazīstamību. Ambiciozākais no tiem – projekts “Latvietis – Nobela prēmijas laureāts”. Tā ir ilgtermiņa programma, ar kuras palīdzību liekam pamatus pasaules līmeņa inovācijām Latvijā un būvējam valsts konkurētspēju un prestižu. Projekta mērķis ir līdz 2050. gadam veicināt pirmās Nobela prēmijas iegūšanu kādam no Latvijas zinātniekiem. No mecenātu mērķziedojumiem tiks atbalstīti pētnieciskie darbi, tāpēc ikviens aicināts palīdzēt, ziedojot Latvijas nākotnei.

Ne mazāk būtiskas ir arī tādas iniciatīvas kā LU Akadēmiskā centra Veselības mājas izveide un Prezidenta lasījumi Latvijas Universitātē. Ir uzsākts darbs pie saiknes atjaunošanas un stiprināšanas ar LU absolventiem. Attiecību stiprināšana ar LU plašo absolventu loku gan Latvijā, gan ārvalstīs ir nozīmīgs un abpusēji vērtīgs ieguvums, jo līdztekus piederības sajūtas vairošanai savai Alma Mater, LU Alumni var sniegt būtisku pienesumu gan ar zināšanām, gan finansiālu atbalstu. Nākamajā gadā plānots paplašināt Akadēmisko lasījumu programmu, lektoru godā īpaši aicinot LU absolventus. Tāpēc visus absolventus aicinām atjaunot saikni ar LU, nosūtot savu kontaktinformāciju (vārds, uzvārds, e-pasts, absolvēšanas gads, valsts, kurā šobrīd uzturas) uz e-pastu pr@fonds.lv.

LU fonda un kora “Aura” vizīte ASV

No 25. jūnija līdz 8. jūlijam LU fonda pārstāvji viesojās ASV un Kanādā. Vizītes mērķis bija paplašināt sadarbību ar mecenātiem Ziemeļamerikā un ieinteresēt atbalstīt LU fonda projektus. Šis brauciens mums ļāva plašāk stāstīt visiem interesentiem par LU fonda darbību, īstenotajiem projektiem. Sarunas klātienē ļauj katram ziedotājam gūt pārliecību, ka viņa devums tiek izmantots tikai paredzētajam mērķim un tuvākā un tālākā nākotnē radīs pozitīvas izmaiņas.  

Uz Ziemeļameriku devās arī LU jauktais koris “Aura” un ievērojamais Latvijas komponists Raimonds Tiguls. Viņi piedalījās gan XVI Latviešu Dziesmu un Deju svētkos Kanādā, gan sniedza muzikālus priekšnesumus LU fonda rīkotajos pasākumos. Korim, paralēli dziesmu svētku mēģinājumiem, izdevās viesoties un sniegt koncertus diasporas latviešiem arī vairākās mazākas pilsētās. Koris šogad svin savu 20. jubileju.

Ziedošana izglītībai ir ziedošana nākotnei. Ar LU fonda starpniecību iespējams palīdzēt savai fakultātei, kādam pētniecības projektam vai stipendijai noteiktā studiju programmā. Visi aktuālie projekti allaž atrodami fonda mājas lapā www.fonds.lv. Jāmin, ka Amerikas Savienotajās valstīs darbojas LU fonda partnerorganizācija “Friends of the University of Latvia”, kas ļauj saņemt nodokļu atlaides ASV pilsoņiem. 


Par LU fondu: Latvijas Universitātes fonds dibināts 2004. gadā ar mērķi veicināt sadarbību ar Latvijas Universitātes esošajiem un potenciālajiem mecenātiem un sadarbības partneriem. Fonds ir izveidots, lai piesaistītu finansējumu un sniegtu atbalstu LU izcilākajiem studentiem, pētniekiem un viņu vadītajiem projektiem un pētījumiem, veicinātu modernas mācību vides izveidi, kā arī nodrošinātu Latvijas Universitātes ēku būvi un rekonstrukciju. Investējot Latvijas nākotnē, LU fonds strādā, lai stiprinātu Universitātes saikni ar sabiedrību un veicinātu ilgtspējīgu un konkurētspējīgu akadēmiskās vides attīstību Latvijā.

Share

Related Content

2024./2025. akadēmiskajā gadā LU fonda stipendijas saņems 120 studenti
04.12.2024

2024./2025. akadēmiskajā gadā LU fonda stipendijas saņems 120 studenti

Izsludināta pieteikšanās LU pētniekiem stipendijai matemātikā
25.11.2024

Izsludināta pieteikšanās LU pētniekiem stipendijai matemātikā

Ar LU fonda un SIA “Mikrotīkls” palīdzību tiek attīstīta sporta zinātne
19.11.2024

Ar LU fonda un SIA “Mikrotīkls” palīdzību tiek attīstīta sporta zinātne

Intervija ar Inu Ozoliņu: izglītība ir atslēga ceļā uz Latvijas attīstību
18.10.2024

Intervija ar Inu Ozoliņu: izglītība ir atslēga ceļā uz Latvijas attīstību