Avoti

Kategorijā "Avoti" iekļauti 165 pieminekļi.
Datu bāzē tiek iekļauti jebkuri lieli, neparasti un/vai kultūrvēsturiski nozīmīgi avoti. Šādi kritēriji ir ļoti nenoteikti, tomēr pašlaik nav pamatojuma ieviest skaitliskus kritērijus, piemēram, noteikt avota minimālo debitu (caurplūdi). Vairumam avotu tas nav precīzi mērīts, un ir mainīgs. Zināmas grūtības rada arī avotu nošķiršana. Nav viegli noteikt, vai jāizdala viens atsevišķs avots, vai avotu grupa, nesadalot to smalkāk atsevišķos avotos.
Latvijā būtu maz avotu, kurus varētu uzskatīt par izciliem tūrisma objektiem, ja vien nebūtu viens ārkārtīgi nozīmīgs faktors - lielākā daļa avotu dod tīru un garšīgu ūdeni, kas ir labāks par ūdensvada ūdeni, un pie tam - par velti, ja neskaita retos maksas avotus. Tā nu pēdējos desmit gados ir strauji pieaudzis avotu "tūrisms" - cilvēki ar plastmasas traukiem regulāri dodas pie pilsētai tuvākajiem avotiem. Raksturīgi, ka sākumā avotus zina tikai retais, tad tiek aizvien vairāk iemīdīta taciņa uz to, pamazām tiek nomākti ap avotu augošie augi. Tad avotus labiekārto - izbūvē celiņus, un agrākā mežonīgā vieta iegūst pavisam citu - civilizētu raksturu. Cilvēki parasti ciena avotus, reti kurš piegružo un apgāna to apkārtni. Latvijas avotiem ir milzīga vērtība, un varam būt laimīgi, ka mums vēl ir tas, kas līdzīgās, līdzenās
Rietumeiropas zemēs ir neatgriezeniski zudis. Latvijā ir arī neparasti avoti, piemēram, daudzie sērūdens avoti Ķemeru nacionālajā parkā un koši oranžie Dāvida dzirnavu avoti. Samērā daudzi avoti ir kulta pieminekļi - tiem senatnē un arī tagad piedēvē dziednieciskas īpašības, un joprojām tautā dzīva ir tradīcija, ka no slimības var atbrīvoties, pie avota pēc ūdens ņemšanas atstājot ziedojumu - kādu monētu vai vienkārši apsienot krūmam no apģērba izrautu diegu vai skaistu prievīti.
Avotus apdraud meliorācija un upju ieleju appludināšana. Ir applūdināti unikālie Staburaga avoti un Liepavots. Meliorācijas dēļ esam zaudējuši aizsargājamo Dārziņu avotu Mālpils pagastā, taču tieši meliorācijas darbos 1950jos gados tika "pārrauta ūdens dzīsla" Cēsu rajonā netālu no Amatas, un vairākus gadu desmitus Latvijā bija unikāla, līdz 3 metrus augsta dabiska strūklaka - Kaļļu strūklu avoti. Tagad te vairs nav strūklaka, taču avoti joprojām ir iespaidīgi.
Kopumā šajā kategorijā varētu iekļaut ap 1000 pieminekļu.



Virs Tirzas svētavota vērtīgā ūdens uzcelta neliela nojumīte. Durvis rotā neseni ziedojumi - skaistas prievītes. Avota ūdens pilsētniekam šķiet neparasti garšīgs.



Daugavas Staburaga avoti parādījās virs ūdens 2002. gada vasarā, kad remonta dēļ Pļaviņu HES ūdens līmenis bija krities par 4 metriem.
2002.gada jūlijs