Cooperatives of Employment and Services in Rural Areas - CesR

Programme: Central Baltic Programme 

Duration: 24 months 05/2011-04/2013

Project summary:

The mobility of labour is hindered by several obstacles in the cross-border region of Estonia, Finland, Latvia and Sweden. These include lack of knowledge about the job opportunities and labour offices in the neighbouring countries as well as, for instance, difficulties in judging qualifications of foreign job seekers. Cross-border partnerships between economic actors, relevant institutions as well as strategic investments are to be stimulated by offering comparable information on the four labour markets.

Project ‘CentralBaltic Job Ferry’ aims at increasing the cross-border flow of information to mobile job seekers as well as enterprises, employers and investors already located or willing to settle in the border region.

The project partners run a research process and analyse the collected data first locally. This is continued by combining the results and creating a common multilingual information platform on labour-market issues, professional trainings, qualifications and job opportunities in the targeted cross-border area. The project will organise workshops and training courses to exchange knowledge and best practices, hence contributing to a better understanding of different national regulations as well as structures and working practices of the authorities abroad.

This project idea was designed following 3 observations:

(1) Public authorities of rural areas have been developing various policies dedicated to the support of the self-catering accommodation sector during the last decades. The evaluation of these policies shows that their impact is positive in terms of heritage conservation, but disappointing regarding employment creation.

In fact, the accommodation owner and/or his family usually run this business alone, devoting very little time to this activity.

As a consequence, very few services are proposed to the customers, which results in a low quality of accommodation product.

(2) Employment in the services sector in rural areas is mostly precarious. It is difficult for people to live from their activity (walking or tourist guides, leisure activities supervision…).

(3) Rural public authorities encounter difficulties in providing services to the elderly or disabled population (on-demand transportation, personal care aid, on-demand catering…). Even if the demand is increasing due to the ageing of the rural population, it is still not enough to reach the critical mass which would allow employing people on a full time basis.

Besides, these services are costly for the public authorities, as they don’t balance this social orientation with other profitable business oriented activities.

Partners

Lead Partner: Regional Committee for Tourism Development of Auvergne (FR)

Partner Countries: Latvia, Ireland, Czech Republic, Cyprus, Spain, Slovenia, Poland, France

Project objectives

  • Based on the sharing of experiences, the project will identify good policies or instruments allowing rural public authorities to encourage jobs mutualization within the services sector (social services, tourist services…).
  • Different solutions may be explored (“cooperative of employment” concept with public involvement, public-private partnerships, 100 % private investment…) as well as different fields of the rural context.
  • In fact, the development of “cooperatives of employment and services” within the tourism sector could reinforce rural services which are already provided to the elderly or disabled local population by reaching a critical mass in terms of demand.

Project outputs and results

  • Identification and exploration of policies or instruments to be developed or transferred to reach the above mentioned objectives
  • Creation of recommendations in this field targeting public stake holder

 

More information about the project:

Homepage

Sadarbība nodarbinātībai un pakalpojumiem lauku reģionos

­Programa: Central Baltic Programme 

Projekta īstenošanas periods: 05/2011-04/2013 (24 mēneši)

Projekta apraksts

Igaunijas, Somijas, Latvijas un Zviedrijas pārrobežu reģionā darbaspēka mobilitāti kavē vairāki šķēršļi, piemēram, zināšanu trūkums par darba iespējām un darba aģentūrām kaimiņvalstīs, kā arī, piemēram, grūtības novērtēt ārvalstu darba meklētāju kvalifikāciju. Pārrobežu partnerība starp ekonomikas dalībniekiem, attiecīgajām iestādēm, kā arī stratēģiskās investīcijas ir jāstimulē, piedāvājot salīdzināmu informāciju par četriem darba tirgiem.

Projekta “CentralBaltic Job Ferry” mērķis ir palielināt pārrobežu informācijas plūsmu mobilajiem darba meklētājiem, kā arī uzņēmumiem, darba devējiem un investoriem, kas jau atrodas vai vēlas apmesties pierobežā.

Projekta partneri vispirms veic izpētes procesu un analizē savāktos datus uz vietas. Pēc tam tiek apvienoti rezultāti un izveidota kopēja daudzvalodu informācijas platforma par darba tirgus jautājumiem, profesionālajām apmācībām, kvalifikācijām un darba iespējām mērķa pārrobežu reģionā. Projekta ietvaros tiks organizēti semināri un mācību kursi, lai apmainītos ar zināšanām un paraugpraksi, tādējādi veicinot labāku izpratni par dažādiem valstu noteikumiem, kā arī par ārvalstu iestāžu struktūrām un darba praksi.

Šī projekta ideja tika izstrādāta pēc 3 novērojumiem:
(1) Pēdējās desmitgadēs lauku apvidu valsts iestādes ir izstrādājušas dažādas politikas, kas veltītas pašapkalpošanās izmitināšanas sektora atbalstam. Šo politiku novērtējums liecina, ka to ietekme ir pozitīva attiecībā uz kultūras mantojuma saglabāšanu, bet neapmierinoša attiecībā uz darbavietu radīšanu.

Patiesībā naktsmītnes īpašnieks un/vai viņa ģimene parasti vada šo uzņēmējdarbību vienatnē, veltot šai darbībai ļoti maz laika.
Tā rezultātā klientiem tiek piedāvāts ļoti maz pakalpojumu, un tas rada zemas kvalitātes naktsmītņu produktu.

(2) Nodarbinātība pakalpojumu nozarē lauku apvidos lielākoties ir nedroša. Cilvēkiem ir grūti izdzīvot no savas darbības (pastaigu vai tūristu gidi, brīvā laika pavadīšanas uzraudzība...).

(3) Lauku pašvaldības saskaras ar grūtībām, sniedzot pakalpojumus vecāka gadagājuma cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti (transports pēc pieprasījuma, individuālā aprūpe, ēdināšana pēc pieprasījuma...). Pat ja pieprasījums pieaug lauku iedzīvotāju novecošanās dēļ, tas joprojām nav pietiekams, lai sasniegtu kritisko masu, kas ļautu nodarbināt cilvēkus uz pilnu slodzi.

Turklāt šie pakalpojumi valsts iestādēm izmaksā dārgi, jo tās nesabalansē šo sociālo orientāciju ar citām peļņu nesošām uzņēmējdarbības aktivitātēm.

Partneri

Vadošais partneris: Overņas Reģionālā tūrisma attīstības komiteja (FR)

Partnervalstis: Partnervalstis: Latvija, Īrija, Čehija, Kipra, Spānija, Slovēnija, Polija, Francija, Polija.

Projekta mērķi

  • Balstoties uz pieredzes apmaiņu, projekta ietvaros tiks apzināta laba politika vai instrumenti, kas ļaus lauku valsts iestādēm veicināt darba vietu savstarpēju izmantošanu pakalpojumu nozarē (sociālie pakalpojumi, tūrisma pakalpojumi...).
  • Var izpētīt dažādus risinājumus (“nodarbinātības kooperatīva” koncepcija ar valsts līdzdalību, publiskā un privātā sektora partnerība, 100 % privāti ieguldījumi...), kā arī dažādas lauku vides jomas.
  • Faktiski “nodarbinātības un pakalpojumu kooperatīvu” attīstība tūrisma nozarē varētu pastiprināt lauku pakalpojumus, kas jau tiek sniegti vecāka gadagājuma cilvēkiem vai invalīdiem, sasniedzot kritisko masu pieprasījuma ziņā.

Projekta iznākumi un rezultāti

  • Izstrādājamo vai pārnesamo politikas jomu vai instrumentu noteikšana un izpēte, lai sasniegtu iepriekš minētos mērķus.
  • Ieteikumu izstrāde šajā jomā, kas vērsti uz valsts ieinteresētajām personām.

Vairāk par projektu:

Mājaslapa