Pomurje reģions atrodas starp Austrijas, Horvātijas un Ungārijas robežām. Reģiona iedzīvotāju skaits veido aptuveni 5% no kopējā Slovēnijas iedzīvotāju skaita jeb aptuveni 115 tūkstošus, un pašvaldību skaits tajā ir 27 no 200 visā Slovēnijā. Pomurje raksturīga lauku vide un tā galvenās nozares ir lauksaimniecība, augļkopība un vīna ražošana, tāpēc jaunatnes kontekstā uzmanība tiek vērsts gados jauno lauksaimnieku atbalsta sniegšanai un jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanai. Pēdējos gados, Covid-19 pandēmijas ietekmē, Pomurjē ir arī uzplaukusi tūrisma nozare, kas nodrošina papildu darba vietas jauniešiem. Līdzīgi kā citās Eiropas daļās, Pomurje reģions saskaras ar iedzīvotāju novecošanas problēmu un jauniešu aizplūšanu uz lielākajām pilsētām – Ļubļanu vai Mariboru Austrijā.
Pieredzes apmaiņas vizītē bija iespēja tikties ar Puconci mēru Urošu Kamenšeku, kurš pārstāv vienu no Pomurje reģiona pašvaldībām. Kamenšeku atzīst nepieciešamību pēc mērķtiecīgas pieejas jauniešu atbalstam un visaptverošas jaunatnes stratēģijas, lai veicinātu reģiona attīstību. Tāpēc pašvaldība pievēršas bērnudārzu atjaunošanai, kultūras un sporta pasākumu nodrošināšanai, kā arī jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanai. Zīmīgi, ka jaunatnes stratēģijas plānošanā tiek iesaistīta vietējā jaunatnes komiteja, lai izprastu jauniešu vajadzības.
Lai veicinātu jauniešu uzņēmējdarbību, 2023.gadā reģionā tika uzsākts projekts “PONI of Pomurje”, kas ir daļa no nacionālā projekta " An entrepreneurial approach to addressing challenges" (PONI) (līdzfinansē Eiropas Kohēzijas politikas programma 2021.–2027. gadam (ERAF)). Projekta “PONI” mērķis ir atbalstīt jaunu uzņēmumu izveidi, nodrošinot 4 mēnešu biznesa zināšanu apmācības, mentorēšanas iespējas un kopstrādes vietu. Dalībniekiem tiek nodrošināta stipendija, lai šajos 4 mēnešos viņi varētu iedziļināties savas biznesa idejas attīstībā.
Nozīmīgu lomu reģiona ilgtspējībā spēlē Lauku jauniešu asociācija – vienīgā organizācija Slovēnijā, kas apvieno jauniešus no laukiem un arī tos, kuri jutās piederīgi lauku videi. Asociācijā piedalās 39 klubi un 3’000 biedru, tā sniedz konsultācijas lauku jauniešiem un organizē dažādas aktivitātes – valsts vai starptautiskus pieredzes apmaiņas braucienus, lauksaimnieku spēles, gada tirdziņus u.c.
Vizītes laikā RuralYouthFuture partneriem un to iesaistītajiem ekspertiem bija iespēja piedalīties diskusijā par jauniešu atbalsta pasākumiem, ko ierosināja Slovēnijas televīzija “RTV” un tās pārstāve Barbara Zrimseka. Dalībnieki apmainījās ar informāciju par programmu vai citu pasākumu piemēriem par jauniešu iesaistīšanu darba tirgū un uzņēmējdarbības aktivitātēm dažādos projekta Eiropas reģionos. Latvijas gadījumā tika stāstīts par darba ar jaunatni sistēmu pašvaldībās, programmu “Laukiem Būt!” un platformu “Go Remote”.
Nākamajā dienā dalībnieki apmeklēja vietējos gados jaunus lauku uzņēmējus un lauksaimniekus. “Passero Estate” (Tešanovcī) ir ģimenes uzņēmums, kas apvieno vīna ražošanas, gaļas un ķirbju apstrādes prasmes, kā arī šokolādes gatavošanas mākslu. Savukārt tūrisma saimniecība “Puhan” (Bogojinā) darbojas pēc principa “Zemnieka saimniecība + Vīna dārzs + Restorāns = Tūristu saimniecība” (Farm + Vineyard + Restaurant = Tourist farm). Šīs ir piemērs tam, kā meita, pati būdama gados jauna, pārņēma no vecākiem vīna darītavu un kopā ar vīru sāka tās attīstību. “Puhan” kļuva par mūsdienīgu vietu, kur ne tika tiek izgatavots vīns, bet arī pārstrādāti un ražoti vietējo lauksaimniecību produkti, kā arī par gaumīgu un izsmalcinātu restorānu, kur nogaršot šos produktus. Vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem tagad ir arī iespēja palikt pa nakti šajā gleznainā vietā Pomurje reģionā. Lai paplašinātu savu darbību, ģimene gan izmantojusi savus spēkus un resursus, gan pieteikusies ES fondu finansējumam gados jauniem lauksaimniekiem, tostarp mārketinga aktivitātēm.
Kopš 2023. gada marta Latvijas Universitāte ir iesaistījusies Interreg Europe programmas projektā "Jaunatnes politikas nozīmes uzlabošana ilgtspējīgai lauku attīstībai – RuralYouthFuture. Projekta galvenais mērķis ir sekmēt jauniešu izglītošanos un nodarbinātību, īpaši fokusējoties uz to jauniešu vajadzībām, kas dzīvo ārpus lielajām pilsētām un lauku rajonos, pilnveidojot esošo politiku un attīstot jaunas iniciatīvas aktuālo problēmu risināšanai.
Vairāk par projektu:
Mājas lapa: https://www.interregeurope.eu/ruralyouthfuture
Projekta lapa LU vietnē: https://www.lu.lv/cets/research/euproject/rural-youth-future/
Projekta lapa LinkedIn vietnē: https://www.linkedin.com/company/rural-youth-future/
Projekta lapa Facebook vietnē: https://www.facebook.com/ruralyouthfutureproject/