Piespiedu migrācija vardarbīgu konfliktu un dabas katastrofu rezultātā aizvien pieaug, radot nopietnus pārbaudījumus arī uzņemošajam kopienām.
Konferences “Reģionālie un vietējie risinājumi atbildei uz globālajām bēgļu plūsmām: konteksts, izaicinājumi, risinājumi” fokusā bija izaicinājumi, ar kuriem saskaras bēgļi un uzņemošās kopienas, kā arī veidi, kā uzņemošās valstis sekmē bēgļu integrāciju, piekļuvi izglītībai, nodarbinātībai, veselības un sociālajiem pakalpojumiem. Tika aplūkotas labās prakses un inovatīvi risinājumi.
G. Pastore piedalījās konferences paneļdiskusijā par Ukrainas kara bēgļu uzņemšanu (“Navigating New Realities in Times of Crises: Local-level Governance Challenges and Adaptations in the Face of Ukrainian Refugee Migration”). Savā prezentācijā G. Pastore iepazīstināja ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pieredzi Ukrainas bēgļu iekļaušanā darba tirgū. Trīs Baltijas valstis ir bijušas vienas no veiksmīgākajām Eiropā ukraiņu iekļaušanā darba tirgū, nodarbināto skaitam pārsniedzot 40% no darbaspējīgajiem. Prezentācijā tika parādīts, kā Latvija, Lietuva un Igaunija ar saviem politiskajiem lēmumiem, likumdošanu un praktisko rīcību ir sekmējušas bēgļu nodarbinātību. Šajā procesā iesaistījušās gan valsts iestādes, pašvaldības, gan uzņēmēji, nevalstiskās organizācijas un visa sabiedrība. Vienlaikus visām valstīm ir arī izaicinājumi, tostarp valsts valodas apguve, kas nepieciešama augsti kvalificētās profesijās, bet prasa salīdzinoši ilgāku laiku.
Konferenci organizēja Vācijas piespiedu migrācijas pētījumu tīkls (German Network for Forced Migration Studies) un tajā piedalījās pētnieki un eksperti no dažādām valstīm.
LU Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs kopā ar astoņiem partneriem no dažādām Eiropas valstu iestādēm un institūcijām ir iesaistīts Interreg Europe projektā ”Bēgļu un migrantu sociāli-ekonomiskā integrācija” (SIRM) ar mērķi apmainīties ar pieredzi un zināšanām bēgļu un migrantu uzņemšanas un sociāli ekonomiskās integrācijas jautājumos un politikā, kā arī pārņemtu citu valstu pieredzi. Latvijas gadījumā īpaša uzmanība tiek pievērsta ukraiņu kara bēgļu situācijai.
Vairāk par konferenci: https://fluchtforschung.net/veranstaltungen/5th-conference-of-the-german-network-for-forced-migration/
Vairāk par projektu SIRM: https://www.interregeurope.eu/sirm,https://www.facebook.com/SIRM.InterregEurope