Laika posmā no 2018.gada 1.augusta līdz 2018.gada 31.oktobrim tika turpinājās pētījums par polifenolu efektivitātes paaugstināšanas risinājumiem. Tika analizēta literatūra un izvērtētas iespējas izmantot intensīvas ekstrakcijas metodes polifenolu ekstrakcijai. Lai nodrošinātu gatavā produkta testēšanas iespējas, tika uzsākta polifenolu paraugu preparatīvu daudzumu ražošana. Veikts vīnogu polifenolu salīdzinājums ar Vaccinium ogu polifenoliem. Uzsākta polifenolu un lipīdu kopējā sastāva un noteiktu frakciju analīzes iespējas, izmantojot LU jaunuzstādītās iekārtas LC-MS/MS un GC-MS/MS. Izvērtētas iespējas veikt polifenolu metabolomikas analīzi. Iegūti polifenolu paraugi farmaceitiskās aktivitātes izpētei.
Projekta farmakoloģijas pētnieku grupa ir turpinājusi melleņu, krūmmelleņu, purva dzērveņu, lielogu dzērveņu un brūkleņu ekstraktu bioloģisko efektu pētījumus ar in vitro metodēm.
Aknu steatoze ir visbiežākais aknu bojājums no pārmērīgas tauku uzkrāšanās hepatocītos. Nealkoholā aknu taukainā slimība (NATS) tiek vērtēta kā aknu bojājums "metabolo sindromu" robežās. Vienlaikus attīstās oksidatīvais stress. Šobrīd attīstītajās valstīs atzīmē nemitīgu NATS pieaugumu. Pašlaik ir zināmi divi dabas vielu hepatoprotektori – ursodeoksiholskābe un silimarīns. Iespējams, ka no ogu ekstraktiem varētu radīt jaunus hepatoprotektorus. Mēs izveidojām aknu steatozes modeli cilvēka aknu šūnu līnijā HepG2 un ar Oil red un Nile red krāsvielām konstatējām pieaugošus lipīdu ieslēgumus šūnās. Pilotpētījumos visi ogu ekstrakti uzrādīja protektīvu darbību. Lipīdu ieslēgumu samazinājums ir redzams mikroskopā un kvantitatīvi novērtējams kā NIle red fluorescences samazināšanās šūnās, kuras audzētas ekstraktu klātbūtnē.
Turpināti ekstraktu imunomodulējošās darbības mehānisma pētījumi cilvēku monocītu šūnu līnijas THP-1 iekaisuma modelī. Atklājām, ka ogu ekstrakti samazina interleikīna 8 (IL-8) sekrēciju no ar LPS ierosinātām šūnām. Ekstrakti uzrādīja IL-8 sekrēcijas inhibīciju 0,04 ; 0,2 un 1mg/ml koncentrācijā.
Turpinot iepriekš uzsākto preklīnisko un klīnisko pētījumu meta-analīzi projekta partnera, SIA Silv EXPO, komanda centās rast atbildes uz tādiem jautājumiem kā “cik tad daudz no uzņemtajām Vaccinium ogu bioaktīvajām vielām uzsūcas organismā?” un “cik ilgi tās cirkulē asinsritē?”; “kādi tieši faktori ietekmē ogās esošo vielu metabolizāciju organismā?” un “kādas būtu efektīvākās produktu formas, kuras spēj sniegt izteiktāku terapeitisko iedarbību?”. Atbildes uz šiem jautājumiem mums ļāvušas arī mērķtiecīgāk turpināt darbu pie jaunās produkta – uztura bagātinātāja fitofarmakoloģiskās formas izveides.