Maģistra studiju programma "Latviešu valodas, literatūras un kultūras studijas"
Programmas līmenis: akadēmiskā maģistra
Studiju valoda: latviešu
Studiju forma un ilgums: pilna laika studijas - 4 semestri
Apjoms kredītpunktos: 120 ECTS
Iegūstamais grāds vai kvalifikācija: Humanitāro zinātņu maģistra grāds latviešu valodas, literatūras un kultūras studijās
Vietu skaits uzņemšanai 2025./26. ak. gadā: budžeta - 20, maksas - 50
Studiju maksa 2025./26. ak. gadā: 2600 EUR ES/EEZ/ Šveices Konfederācijas pilsoņiem, pastāvīgajiem iedzīvotājiem un viņu ģimenes locekļiem. 3900 EUR citu valstu pilsoņiem
Studiju īstenošanas vieta: Rīga, centrs
Programmas mērķis – sagatavot augstas akadēmiskās un zinātniskās kvalifikācijas latviešu valodniecības, literatūrzinātnes un kultūras (folkloristikas un teātra zinātnes) speciālistus, kuri būs Latvijas nākotnes kultūras un valodas telpas veidotāji. Uzdevumi:
- Sekmēt jaunas starpdisciplināras zināšanas un mūsdienīgu prasmju apguvi;
- Izmantot jaunas pasniegšanas metodes, attīstīt studentu spējas patstāvīgi apgūt, kritiski analizēt un likt lietā iegūtās zināšanas;
- Studiju kursos saglabāt, attīstīt un transformēt akadēmiskās zinātnes tradīcijas baltu filoloģijā.
Studiju laikā iegūtās kompetences un prasmes:
- Spēt strādāt individuāli un grupās un tās vadīt;
- Strukturēt loģiskā veidā pētniecības rezultātus;
- Prast pārvaldīt informāciju – atrast un analizēt informāciju, kas nāk no dažādiem avotiem;
- Atspoguļot savas personīgās vērtības un kritiski izvērtēt koncepcijas, idejas, teorijas;
- Spēt izmantot filoloģijas jaunākās pētniecības un interpretācijas metodes un attīstīt jaunas zināšanas un prasmes Latvijas kultūrtelpā.
Programmu raksturo tās mācībspēki – valsts vadošie zinātnieki, kuru sarakstītos darbus labi pārzina latviešu valodas un kultūras pētnieki Latvijā un ārzemēs.
Programmas direktore

Dr. philol., asoc. prof. Ilze Lokmane
Studiju programmā ir iespēja apgūt kopīgu obligāto daļu un jau no pirmā semestra studēt ierobežotās izvēles studiju kursus. 2025./2026. ak. gadā iespējams specializēties literatūrzinātnē, valodniecībā, datorlingvistikā un kultūras studijās (folkloristika) vai veidot patstāvīgu studiju kursu izvēli no piedāvātajiem studiju kursiem. Programmā atsevišķi studiju kursi virzīti uz praksi ("Literārā rediģēšana un valodas prakse", "Folkloras lauku prakse", "Latviešu valodas un kultūras akadēmiskā prakse") un modernajām tehnoloģijām ("Digitālās humanitārās un sociālās zinātnes", "Teksta datoranalīze un datu vizualizācija", “Runas datu apstrāde un analīze", "Elektroniskā leksikogrāfija"). 3. studiju semestrī piedāvāsim arī dubultā grāda studiju iespējas baltistikā sadarbībā ar Viļņas Universitāti.
Pēc maģistratūras studijām iespējams iestāties doktorantūrā vai/un strādāt zinātniskos institūtos, Latvijas muzejos, izdevniecībās, masu medijos, valsts un pašvaldības institūcijās, nodarboties ar tulkošanu un rediģēšanu.
Baltu filoloģijas maģistra studiju programmas iestājpārbaudījuma jautājumi un vērtēšanas kritēriji
Iepriekšējā izglītība:
Iepriekšējās izglītības 1. variants: pirmā cikla augstākā izglītība* vai tai pielīdzināma augstākā izglītība valodniecībā, literatūrzinātnē vai kultūras studijās; konkursa vērtējuma aprēķināšanas formula: vidējā svērtā atzīme (60 x 10 = 600) + noslēguma pārbaudījumu kopējā (vai vidējā) atzīme (40 x 10 = 400);
Iepriekšējās izglītības 2. variants: pirmā cikla augstākā izglītība* vai tai pielīdzināma augstākā izglītība citās humanitārajās zinātnēs vai pedagogu izglītībā (valodu, literatūras un/vai kultūras skolotāja izglītība); konkursa vērtējuma aprēķināšanas formula: vidējā svērtā atzīme (30 x 10 = 300) + noslēguma pārbaudījumu kopējā (vai vidējā) atzīme (35 x 10 = 350) + iestājpārbaudījums (1 x 350 = 350); minimālais punktu skaits iestājpārbaudījumā uzņemšanai – 100. Papildu nosacījums iestājpārbaudījumam: jāiesniedz motivācijas vēstule latviešu valodā par tēmu “Studiju programmas izvēles motivācija un pētnieciskās intereses” (2000 – 3000 rakstzīmes bez atstarpēm);
Iepriekšējās izglītības 3. variants: pirmā cikla augstākā izglītība* vai tai pielīdzināma augstākā izglītība citā nozarē un viena gada profesionālā/radošā pieredze ar humanitārajām zinātnēm saistītā jomā; konkursa vērtējuma aprēķināšanas formula: vidējā svērtā atzīme (30 x 10 = 300) + noslēguma pārbaudījumu kopējā (vai vidējā) atzīme (35 x 10 = 350) + iestājpārbaudījums (1 x 350 = 350), minimālais punktu skaits iestājpārbaudījumā uzņemšanai – 100.
Papildu nosacījums iestājpārbaudījumam: jāiesniedz motivācijas vēstule latviešu valodā par tēmu “Studiju programmas izvēles motivācija un pētnieciskās intereses” (2000 – 3000 rakstzīmes bez atstarpēm);
Tiesības pretendēt uz ārpuskonkursa reģistrāciju: 2025./2026. akadēmiskā gada LU bakalaura studiju programmas “Latvistika” absolventiem, kuriem bakalaura darba vērtējums nav zemāks par 8 (ļoti labi);
Piezīme: dzīves gājuma apraksts (CV) profesionālās/radošās pieredzes apstiprinājumam.
Papildu nosacījums: latviešu valodas prasme vismaz C1 līmenī: 1) pirmā cikla augstākā izglītība vai tai pielīdzināma augstākā izglītība iegūta latviešu valodā vai 2) apliecinājumi par latviešu valodas prasmi, kas atbilst vismaz C1 līmenim, vai 3) valodas prasmes līmenis tiek pārbaudīts iestājpārbaudījumā.
*bakalaura grāds vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība
Studentiem ir iespēja piedalīties starptautiskajās studentu apmaiņas programmās Campus Europae, Erasmus+ un studēt vai iziet praksi visā Eiropā.
Vairāk par studiju kursa plānu vari lasīt programmu katalogā.
Studijas notiek vakaros no 16.30 līdz 21.30. Mēnesī trīs nedēļas norit lekcijas un semināri, vienu nedēļu - patstāvīgais darbs.
Studiju programmas metodiķe:
Ilona Vītola
- Tālrunis: +371 67034905
- E-pasts: ilona.vitola@lu.lv
- Adrese: Visvalža iela 4a, 212. telpa
Iepazīt programmas studentu un mācībspēku akadēmisko ikdienu un tai sekot iespējams Latvistikas un baltistikas nodaļas Facebook lapā:
Šajā studiju programmā satiekas gan zinošākie nozares speciālisti, gan līdzīgi domājošie, kas kļūst par taviem kursabiedriem, un tad tas viss kopā sniedz kopā tādu aizrautīgu un piepildītu studiju pieredzi.
