Dzīvesspēka attīstīšana
Lielākā daļa cilvēku parasti veiksmīgi tiek galā ar dzīves sarežģījumiem, tā uzkrājot pieredzi un attīstot savu personību un apgūstot rīcības veidus, kas sagatavo dažādām dzīves situācijām. Tātad, dzīvesspēku iespējams attīstīt, apzinoties savus spēkus un tos papildināt, pateicoties uzkrātajai pieredzei. Pieredze stiprina indivīdu un palīdz pārvarēt tos sarežģījumus, kuri, laiku pa laikam, rodas katra cilvēka dzīves ceļā. Neviens nevar paslēpties no dzīves izaicinājumiem, kas zināmā mērā pārbauda mūsu izturību, bet vienlaikus tie arī attīsta mūsu spējas risināt sarežģījumus un papildina dzīvesspēka resursus.
Desmit padomi dzīvesspēka attīstīšanai.
- Veido daudzveidīgas attiecības. Labas attiecības ar tuviniekiem, ģimenes locekļiem, draugiem, un citiem cilvēkiem ir ļoti svarīgas. Pieņemot palīdzību un atbalstu no tiem, kas par tevi rūpējas un tevi uzklausa, tu stiprināsi savu dzīvesspēku. Arī līdzdalība sabiedriskās organizācijās vai interešu grupās nodrošina ar atbalstu un grūtākā brīdī. Šie cilvēki, ar kuriem kopā esi darbojies, var palīdzēt tev atgūt cerību labākām izredzēm nākotnē. Atbalstot citus, tad, kad tas tiem nepieciešams, arī tu pats vari gūt netiešu labumu sev.
- Izvairies saredzēt sarežģījumus, krīzes kā nepārvaramas problēmas. Tu nevari ietekmēt to, ka nākas piedzīvot stresu radošos notikumus, bet tu vari ietekmēt to, kā tu izskaidro tos vai kā uz tiem reaģē. Mēģini skatīties tālāk par tagadnes brīdi- nākotnē, kad apstākļi varētu būt nedaudz labāki. Centies pamanīt tos veidus, kā tu pašreiz, kamēr risini sarežģījumus, vari justies labāk.
- Pieņem to, ka pārmaiņas ir dzīves sastāvdaļa. Var gadīties, ka daži no iecerētajiem mērķiem vairs nav sasniedzami nelabvēlīgu apstākļu dēļ. Ja pieņemsi apstākļus, kurus nav iespējams izmainīt, tas palīdzēs tev fokusēties uz tiem apstākļiem, kurus tu vari ietekmēt un izmainīt.
- Virzies uz saviem mērķiem. Izvirzi sev kādu reāli sasniedzamu mērķi. Tas nav uzreiz jāsasniedz. Regulāri dari kaut ko mērķa labā, pat, ja tev liekas, ka tas ir maz. Tomēr, tā ir tava virzība uz mērķi. Tā vietā, lai fokusētos uz to, kas šķiet neaizsniedzams, jautā sev: „Ko tādu es varu šodien izdarīt, lai tas mani virzītu uz mērķa sasniegšanu?”
- Rīkojies apņēmīgi. Nelabvēlīgās situācijās darbojies, cik vien tas iespējams izlēmīgi. Rīkojies apņēmīgi, nevis novērsies no problēmām un stresa, vēloties lai tie izzustu paši no sevis.
- Notiekošajā saredzi pašatklāsmes iespējas. Cilvēki bieži par sevi daudz uzzina un atklāj laikā, kad viņi cīnījušies ar grūtībām vai zaudējumiem. Daudzi no ļaudīm, kas pārcietuši zaudējumus un grūtības stāsta, ka viņiem pēc pārciestā uzlabojušās attiecības un radusies lielāka spēka izjūta, lai arī tie joprojām jūtas ievienojami. Pieaugusi viņu pašvērtība, attīstījies garīgums, un dzīve kļuvusi vērtīgāka.
- Attīsti pozitīvu attieksmi pret sevi. Attīsti paļaušanos uz savām problēmu risināšanas spējām, tas pilnveidos tavu pašvērtību un dzīvesspēku.
- Saglabā perspektīvas izjūtu. Pat, ja saskaries ar visai sāpīgiem notikumiem, mēģini aplūkot šo stresu radošo situāciju plašākā kontekstā un savā redzējumā saglabāt ilglaicīgo perspektīvu. Izvairies no tā, ka notiekošais zaudē samērus ar tālāko perspektīvu.
- Uzturi cerības. Optimistisks redzējums palīdzēs tev saredzēt to, ka tavā dzīvē var notikt arī labas lietas. Mēģini iztēloties to, ko tu vēlies, nevis pastāvīgi raizējies par to, no kā tu baidies.
- Rūpējies par sevi. Gādā par savām vajadzībām un izjūtām. Iesaisties aktivitātēs, kas tevi iepriecina. Regulāri vingro. Rūpes par sevi palīdzēs tev sagatavot savu prātu un ķermeni tam, lai tiktu galā ar situācijām kas prasa tavu dzīvesspēku.